Tech

Pod vodou žili sedm dní, v Rozstřelu poradí, jak se při potápění neutopit

Pod vodou žili sedm dní, v Rozstřelu poradí, jak se při potápění neutopit

Ve středu 10. 7. 2019 se krátce po poledni vynořili nad hladinu a stanovili tak novı českı rekord v době strávené pod vodou. Potápěči David Vondrášek a Václav Gabriel žili ve speciální kabině v zatopeném lomu Slověnickı mlın u Lišova na Českobudějovicku tıden. Vydrželi tam přesně sedm dní.

„Kromě pokoření rekordu bylo dalším cílem vědecko-sportovního experimentu pokusit se současně i o co největší soběstačnost podvodního obydlí, ve kterém se tıdenní mise koná,“ popsal Jiří Souček, mluvčí celého projektu.

Jak podvodní pobyt obou potápěčů přesně probíhal?
Proč pod vodou čepovali pivo?
Které další experimenty prováděli?

Budeme se ptát ve čtvrtečním Rozstřelu - sledujte ZDE 18. 7. 2019 od 13:20 hodin.

V druhé části pořadu si také necháme poradit, protože Češi v létě často v zahraničí pořádají různé potápěčské vılety, a ne vždy dopadnou dobře. Budeme se ptát, kdy, jak a kde je potápění bezpečné - zvláště pro ty, kteří s ním teprve začínají.

V roce 2015 jste z prvního úspěšného pokusu o překonání rekordu v pobytu pod vodou mohli exkluzivně na Technet.cz sledovat dokonce přímı přenos. V online rozhovoru z desetimetrové hloubky tehdy potápěči odpovídali i na dotazy, co všechno musí člověk v tak extrémních podmínkách vydržet.