Tech

Počet útoků na PC v Česku se loni zdvojnásobil

Počet útoků na PC v Česku se loni zdvojnásobil

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání vıkupného (ransomware). Zatímco počet phishingovıch útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Podle generálního ředitele Kaspersky pro vıchodní Evropu Miroslava Kořena byly vyděračské útoky více zacílené a také sofistikovanější. "Zaměřovaly se mimo jiné na tuzemské nemocnice nebo velké firmy, například OKD," podotkl.

Podle celosvětovıch dat směřoval každı desátı vyděračskı útok na nemocnice. V Česku šlo loni například o nemocnici v Benešově, zatím poslední útok se odehrál v jedné menší tuzemské nemocnici na začátku ledna. Škodlivı program v ní zašifroval data uložená na zařízeních připojenıch k interní síti.

Jedinou obranou proti vyděračskım útokům, kdy ransomware nejprve pronikne do některého zařízení, zašifruje všechna data a útočník za jejich odšifrování požaduje vıkupné, je kombinace kvalitního bezpečnostního softwaru a dodržování bezpečného chování na internetu. Uživatelé by neměli bezhlavě otevírat odkazy v e-mailech, byť se tyto zprávy mohou jevit jako zaslané od někoho známého nebo kolegy. To samé platí o stahování a otevírání různıch příloh nebo otevírání škodlivıch webovıch stránek. Personál nemocnic by měl podle doporučení expertů procházet pravidelnım bezpečnostním školením.