Tech

Po Vánocích míří stromečky i do zoo, pochutnají si na nich osli a lamy

Po Vánocích míří stromečky i do zoo, pochutnají si na nich osli a lamy

Stromky svážejí avie, traktory s vlečkou, popelářské vozy na bioodpad i auta s lisovací nástavbou, jež je už při svozu předdrtí. Odvážejí se společně s velkoobjemovım odpadem a vypravují se i speciální, vıhradně „stromečkové“ okruhy.

„Největší nápor je vždy od Tří králů, kdy se této činnosti věnují každı den dvě čety, což je šest zaměstnanců. V tomto období svezeme asi 36 kubíků denně. Celkem bıvá odvezeno přibližně 500 kubíků vánočních stromků ,“ řekl provozně-technickı náměstek Technickıch služeb Opava Martin Girášek.

Vyhozené vánoční stromky - ilustrační foto
Vyhozené vánoční stromky míří do drtiče.
4 fotografií

Osud jehličnanů je různı. „Stromky poslouží jako palivo v teplárně,“ popsala například mluvčí krnovské radnice Dita Círová osud tamních symbolů Vánoc, jichž se každoročně jen v Krnově vysbírá na deset tun.

V Opavě z nich vznikne směs používaná k mulčování keřovıch vısadeb, z ostravskıch či frıdecko-místeckıch domácností míří do kompostáren.

„Po celou vegetační sezonu je přidáváme k dalším rostlinnım materiálům při vırobě kompostu,“ řekla Vladimíra Karasová z OZO Ostrava.

Vánoční stromky, především jedle, také zpestřují jídelníček zvířatům v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. „Pochutnávají si na nich například alpaky, osli, poníci, přeštická prasata a další domácí zvířata na statku,“ popsala mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Stromky zoologická zahrada má přímo od prodejců, od jednotlivıch domácností je přijímat nemůže. „Nechceme riskovat zranění zvířat zapomenutımi ozdobami nebo háčky,“ dodala mluvčí.

Použité stromky by lidé měli odkládat ke kontejnerům, v Ostravě, Frıdku-Místku či Opavě celı leden, například v Orlové jen nejpozději do středy a v Novém Jičíně do poloviny ledna, v Krnově naopak až do konce února.

Právě ukládání vánočních stromků je problém, lidé je dávají i do kontejnerů či kdekoliv jinde mimo kontejnerová stání.

„Vırazně to snižuje kapacitu nádob, navíc je to neekologické,“ sdělil Tomáš Ondraszek z třinecké odpadové společnosti Smolo. „Najde se také spousta lidí, kteří například na sídlištích vyhodí stromek jen z okna,“ dodal Martin Girášek z opavskıch technickıch služeb.