Tech

Po 15 letech obnoví historickou železniční trať, fungovat bude ale jen tři měsíce

Železniční trať bude obnovena po dobu uzavírky silnice I/51, tedy od 22. července do 31. října letošního roku. V pracovní dny pojede v každém směru deset vlaků, o víkendech šest,“ uvedl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Na sedmikilometrovém úseku bude platit speciální jízdné. „Jedna jízda bude stát 1,2 euro (asi 31 korun) a je možné platit v eurech i korunách. Železniční spojení zajistí slovenská strana,“ dodal Horníček. U Českıch drah běžné jízdné na 7 km stojí 20 korun, na Slovensku 0,60 euro (asi 16 korun).

První vlak z Hodonína vyjede už v 5.10, z Holíče v 5.30. Spoje tak mohou využít i lidé cestující do zaměstnání. Poslední odjezd z Hodonína je v 19.10, z Holíče v 19.30.

Provoz na železnici mezi Hodonínem a Holíčem byl zahájen v roce 1889, osobní doprava začala fungovat o dva roky později. V roce 1987 byla trať elektrifikována. V roce 2004 doprava na trati zanikla, neboť podle dopravců bylo vıhodnější přepravovat cestující autobusy. Zůstala ovšem zachována pro mimořádné události.

Unikátní situace. Raška Express jel přes centrum Brna.

Raška Express v neděli před polednem jel centrem Brna.