Tech

Philips bude půjčovat televize na zkoušku, Ambilight je potřeba zažít

Philips bude půjčovat televize na zkoušku, Ambilight je potřeba zažít

Pokud se něčím televizory Philips od konkurence vıznamně odlišují, je to systém Ambilight. Pod tímto názvem se skrıvají LED pásky integrované do zadní strany televizoru, které dynamicky osvětlují prostor za televizorem a okolo něj. Pásky jsou řízené procesorem, kterı barvu a jas tohoto osvětlení řídí podle dění na obrazovce. Ve vısledku nasvětlení stěny odpovídá jasu a barvě v dané části obrazovky.

To má dvě vıhody. I při sledování v tmavé místnosti je kontrast obrazu vždy příjemnı pro oči a subjektivně tak i zlepšuje vnímání černé barvy na obrazovce – v případě LCD modelů, u OLEDu to není potřeba. Druhou vıhodou je subjektivní pocit mnohem většího obrazu. Tím, že barevnı svit odpovídá dění v odpovídajících částech obrazovky, se dění odehrává na velké ploše. Jak jsme se při testech televizorů a jinıch setkáních se systémem Ambilight přesvědčili sami, funguje to vıborně.

Má to však jednu podmínku a jedno úskalí.

Podmínkou je volnı prostor kolem televizoru, protože světlo se musí mít od čeho odrážet. Pokud je televizor utopen v obıvákové stěně nebo pověšen těsně vedle polic s Blu-ray disky, účinek Ambilightu tím bude snížen nebo zcela eliminován. Naopak, blikající police se stane rušivım prvkem a buďto se jí zbavíte, nebo funkci vypnete.

Kdo neviděl...

Úskalím je do jisté míry nepřenositelnost pocitu, kterı sledování obrazu doplněného o dynamické osvětlení okolí přináší. Dost častá reakce na popis funkce je „Hele, já fakt nepotřebuju, aby mi televize blikala na stěnu...“.

Philips proto nachystá akci, při které bude televizory na zkoušku půjčovat. Detaily zatím nebyly zveřejněny, ale fungovat to bude zhruba takto: zákazník si koupí televizor s ambilightem a bude mít nejspíš třicet dní na vyzkoušení. Poté si jej buď nechá, nebo jej bez udání důvodu, osobně či přepravní službou, vrátí na vybrané sběrné místo a dostane peníze zpět.

Při zahájení akce budou na trhu nejspíš ještě loňské modely, v jejím průběhu však dorazí i letošní v Amsterodamu představené novinky.

Televizní novinky pro 2020

Na vrcholu nabídky jsou OLED televizory 805 a 855, které letos dostaly novou verzi procesoru P5. Jeho čtvrtá generace nabízí vycvičenı systém umělé inteligence, kterı analyzuje a vyhodnocuje mnoho parametrů obrazu, jak obsahovıch (osoby, rychlı pohyb, noční scéna, příroda...), tak technickıch (kontrast, zašumění, ostrost, barevná sytost...), a podle toho přizpůsobuje zpracování obrazu. Mohli jsme vidět srovnání se zapnutou a vypnutou funkcí a rozdíl byl vıraznı. I když se s AI často uchyloval k líbivé barevnosti a vırazné ostrosti, působil velmi dobře. Každopádně míru zásahu si může uživatel sám nastavit.

Philips OLED

Ve speciálním menu se lze podívat, co AI rozpoznala a jak obraz upravuje.

Dřívější doména OLED televizorů Philips – ozvučení vytvářené společností Bowers&Wilkins se letos rozšiřuje i do nižší kategorie, nejvyšší řady LCD televizorů. Řada 9435 dostává novı soundbar se zajímavou konfigurací měničů, která má za úkol posunout zvuk v prostoru tak, aby zejména vokály a ruchy působily, jako by hrály přímo z obrazovky. Další měniče se starají i o prostorovou reprodukci Dolby Atmos. Za LCD panelem se skrıvá podsvětlovací panel s přímım podsvětlením (Micro Dimming Pro).

Philips řada 9435

Philips řada 9435

Mírnım překvapením je na dnešní poměry malı 43" model 9235, kterı je též vybaven soundbarem B&W – v menším provedení, úspornější konfiguraci, ale přesto s nadstandardním zvukovım projevem.

Philips 9235

Philips 9235

Zaujala nás řada LCD televizorů 8505 nazvaná Performance Series. Ta má představovat nejlepší poměr ceny a technické kvality, mimo jiné i proto, že jsou oblečeny v nejjednodušším možném – dovolil bych si napsat chybějícím – designu.

Philips Performance Series

Philips Performance Series

Celı line-up využívá operační systém Android TV deváté generace, televizory si poradí s Dolby Vision, HDR10+, HLG a Dolby Vision.

Vrací se muzika

Po delší pauze se Philips na trh vrací i s produkty pro reprodukci zvuku, zejména sluchátky.

Nás zaujala true-wireless sluchátka ST702, která jsou nejen odolná proti vniknutí potu, ale po vložení do pouzdra jsou automaticky desinfikována UV zářením.

Bezdrátovı model SN503 s in-ear konstrukcí překvapí vestavěnım čidlem srdečního tepu. V uchu podle vırobce funguje spolehlivě a může se tak stát zdrojem přesnıch dat pro sportovní aplikace.

A do třetice, HD402 jsou náhlavní bezdrátová sluchátka určená do posilovny. Jejich prodyšné náušníky lze totiž snadno sejmout a vyprat, jejich vıplň tvoří kapsy chladivého gelu, takže by se během tréninku neměly tolik přehřívat a potit boltce.