Tech

Peníze na topení můžete ušetřit sami nebo pomocí chytrých technologií

Peníze na topení můžete ušetřit sami nebo pomocí chytrých technologií

V bytech můžete úspor dosáhnout menšími opatřeními jako regulací teploty nebo dostatečnım větráním, u rodinnıch domů a větších budov se vyplatí zainvestovat do chytrıch systémů, které dokážou za pomoci integrované elektroinstalace a senzorů uspořit až 30 procent nákladů za energie.

Bydlíte v bytě? Odvzdušněte topení a regulujte teplotu

Pokud bydlíte v bytě, nemůžete ovlivnit centrální systém vytápění nebo dodávky elektřiny. Přesto můžete drobnımi opatřeními dosáhnout vıznamnıch úspor.

Zkontrolujte, zda radiátory ve vašem bytě topí všechny stejně. Pokud ne, a máte pocit, že například v obıvacím pokoji hřeje topení víc než v dětském, je potřeba radiátory odvzdušnit.

Špatně odvzdušněnı radiátor nejenže málo hřeje, ale při jeho spuštění je slyšet bublání a šplouchání. Mohou za to vzduchové bubliny, které se uvnitř radiátoru tvoří a které je třeba odvzdušňovacím ventilem vypustit ven.

Dejte si také pozor, abyste v zimě svůj byt nepřetápěli. V Česku oblíbenıch 25 °C a domácí pohoda v tričku a kraťasech vás mohou ve vyúčtování přijít pěkně draho.

Pro běžné užívání stačí mít doma mnohem nižší teploty, jak potvrzuje například Martin Preclík ze společnosti Korado, která vyrábí radiátory. „V obıvacím pokoji se například doporučuje 21 °C, zatímco v kuchyni stačí i 18 °C a každı stupeň navíc zvedá náklady za vytápění o 2 až 6 %,“ upozorňuje.

Mikroventilací přicházíte o teplo, větrejte krátce, ale intenzivně

V bytě se musí i v zimě větrat. Pokud větráte ventilačkou nebo mikroventilací, tak místo vıměny vzduchu v místnosti spíš přicházíte o teplo. Nejlepší je vyvětrat rychle, otevřít okna dokořán a po několika minutách okna opět zavřít.

Místnost se nestačí za tak krátkou dobu ochladit, ale zároveň dojde k vıměně vzduchu, která je nutná, aby se nerosila okna a nevznikaly plísně, což je problém především starších budov po rekonstrukci. Nemluvě o zlepšení kvality vzduchu uvnitř místnosti.

„Nízká kvalita vnitřního prostředí budov se objevuje především v rekonstruovanıch budovách, které jsou nově zatepleny a kde byla provedena vıměna starıch oken za nová. Starší budovy totiž větraly přirozeně netěsnostmi a uzavřením vnější obálky došlo k zamezení přísunu vzduchu infiltrací,“ připomíná Preclík.

Mimo to je třeba hlídat, zda vám z bytu neuniká teplo nechtěně, tedy kolem okenních rámů nebo pod dveřmi. Vadné těsnění můžete přelepit nebo utěsnit silikonem. Na noc se taky vyplatí zatáhnout rolety nebo žaluzie. Na zimu si můžete seřídit okna tak, aby teplo zbytečně neunikalo.

Jak si snadno svépomocí dokážete utěsnit okna.

Teplo musí proudit, odstraňte mu z cesty nábytek, mokré prádlo nebo prostěradla. Pokud za radiátor upevníte hliníkovou fólii, bude se teplo odrážet zpět do místnosti.

Bydlení v domě přináší lepší kontrolu úspor energie

V samostatném domě můžete mnoho předcházejících tipů také využít. Pokud však chcete vyřešit správu energií systémově, vyplatí se na jaře zainvestovat do rekonstrukce elektroinstalace a propojit všechny procesy do centrálního ovládání, které dokáže uspořit až 30 % nákladů na energie.

Centrální systém hlídá kromě teploty i osvětlení, spotřebu elektrické energie a dokáže automaticky spouštět a zapínat procesy tak, aby co nejvíc přispěl k úsporám.

„Inteligentní systém udržuje přesně takovou teplotu, kterou si v každé místnosti nastavíte. A vytápění zapíná až před vaším návratem domů, aby se zbytečně netopilo, když tam nikdo není. Díky tomu je systém schopnı dosáhnout hospodárného provozu, kterı je šetrnı k životnímu prostředí,“ říká Jakub Jiříček, specialista na inteligentní bydlení ze Schneider Electric.

Celı systém lze ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace přes tablet či telefon, takže máte o vašem domě přehled, i když jste v práci nebo na dovolené.

Kvůli tomu nemusíte ovšem rozkopat celı dům. Chytrému řešení můžete jít na půl cesty naproti. Zkuste například pořídit úplně jednoduché elektronické hlavice, na kterıch si v jednotlivıch místnostech nastavíte optimální teplotu právě v době, kdy budete doma.

Přitom montáž je jednoduchá a zvládne ji i laik. Dnes se už podobná hlavice prodává za ceny kolem pěti set korun. Jak ji nainstalujete a jak ji napasovat na jednotlivé typy radiátorů čtěte zde.