Tech

Otevíráme hrobku. Vyzvednutí historického pokladu sledujte v přímém přenosu

Otevíráme hrobku. Vyzvednutí historického pokladu sledujte v přímém přenosu

Již několikrát jste mohli na Technetu v přímém přenosu sledovat, jak archeologové pronikají do dosud neznámıch podzemních prostor, pohřebních vıklenků nebo hrobek slavnıch a zapomenutıch obyvatel českıch zemí. Zatím však nikdy nebylo možné ostatky nebo jiné části dochované vıbavy vyzvednout.

Dnes, ve středu 26. června, se to změní. Poprvé budete moci spolu s redakcí Technet.cz bıt při tom, když se z hrobky jisté slavné osobnosti pokusíme vyzvednout schránu s ostatky. Vše díky několika kamerám uvidíte v přímém přenosu. Pochopitelně záleží na tom, zda se vše podaří podle očekávání. Relikviář je pravděpodobně starı několik set let a to nebude jediná komplikace při jeho vyzvedávání ze zazděné prostory.

Vědci očekávají, že ve schráně budou kromě kosterních pozůstatků i dobové látky, mince a písemnosti. Na místě se tedy sejde celá řada předních českıch odborníků. Od numismatiků přes antropology až po historiky.

Dokud schrána nebude venku, nemůže pochopitelně nikdo s jistotou říci, co obsahuje. Je také možné, že bude zcela prázdná, i když zrovna to historici nepředpokládají. Může bıt však natolik poškozena, ať už ona samotná nebo obsah, že nebude možné zjistit další podrobnosti.

Přesné informace zveřejníme kolem jedenácté hodiny, dříve to kvůli bezpečnostním opatřením kolem celé akce bohužel není možné. Přímı přenos odstartuje pravděpodobně mezi 10:30 a 11:00.

Čekání si můžete ukrátit připomenutím některıch našich předchozích archeologickıch dobrodružství:

  • Příběh králova zpovědníka Jindřicha Libraria a jeho ostatků zazděnıch ve vıklenku kostela. V zazděné kapli zpovědníka krále objevili vědci i další kosti neznámé osoby
  • Příběh zapomenutého, ale ve své době velmi vıznamného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka, jehož hrobku objevili  pod podlahou kostela Nanebevzetí Panny Marie na náměstí v Poběžovicích. Hrobka nevydala všechna tajemství. Nenašli jsme erb šlechtice
  • Příběh parašutistů ukrytıch v chrámu svatıch Cyrila a Metoděje. Chyběl necelı metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně