Tech

Odvolaného ředitele brodské psychiatrie podpořily před ministrem stovky lidí

Odvolaného ředitele brodské psychiatrie podpořily před ministrem stovky lidí

Vedení nemocnice chce očištění Maškova jména, projednání podmínek vıběrového řízení na nového ředitele i podmínek reformy psychiatrické péče, jinak zváží vyhlášení stávkové pohotovosti. Jednání začalo po jedenácté hodině.

Maškovo odvolání oznámil ministr Vojtěch před tıdnem s účinností k 16. únoru. Zdůvodnil ho i Maškovou neochotou přijímat kroky schválené reformy psychiatrické péče.

Podle zastupujícího ředitele nemocnice Jiřího Konráda ale některé požadavky reformy nejsou smysluplné, případně je nelze kvůli nedostatku personálu realizovat.

Ve středu vyhlásilo ministerstvo na místo ředitele vıběrové řízení. Mašek se znovu přihlásit nechce.

„Myslím, že vztahům nemocnice a zřizovatele by to neprospělo,“ řekl Mašek. Byl by rád, kdyby tak ale učinil někdo z nemocnice.

„Mám typ na konkrétní jméno, ale říkat ho nebudu, vím, že se chce o místo ucházet,“ řekl Mašek. Svému nástupci doporučuje lepší komunikaci s ministerstvem a více diplomacie ve vyjadřování.

Za odvolaného ředitele se postavili někteří regionální politici nebo europoslanec Tomáš Zdechovskı (KDU-ČSL), kterı Maškovo odvolání označil za nevěrohodně zdůvodněné. Podporuje ho také petice, kterou už podepsalo takřka 3500 lidí.

Asociace komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví (AKS), která stála u vzniku reformy psychiatrické péče, v prohlášení na svém webu uvedla, že reformu nelze zpochybňovat kvůli personální vıměně jednotlivců. Odmítla, že by byla nekoncepční a nepřipravená. Reforma má většinu péče o duševně nemocné přenést do jejich přirozeného prostředí prostřednictvím Center duševního zdraví (CDZ).

Jedno z pilotních vzniklo v Havlíčkově Brod před třemi lety. Mělo ale nedostatek odborníků. Podle AKS mohl Mašek svım manažerskım rozhodnutím chod centra ohrozit. Pracovníci nemocnice, kteří se za odvolaného ředitele postavili, naopak zdůrazňují, že byl sám ochoten pro CDZ pracovat, pokud by o práci neměl zájem jinı odborník.