Tech

Odkud přijde další epidemie? Vědci prý znají odpověď

Odkud přijde další epidemie? Vědci prý znají odpověď

Vědci již v minulosti vyjádřili obavy, že plenění biotopů zvířat v divokıch částech planety pravděpodobně přispívá ke vzniku chorob, které přecházejí ze zvířete na člověka. David Lapola tvrdí, že další pandemie bude pocházet z amazonského tropického deštného pralesa díky extrémnímu odlesňování, uvedl server Science Alert.

Odlesňování Amazonie se za minulı rok zvıšilo o 85 % na více než 10 000 čtverečnıch kilometrů, což je větší území, než má ostrov Kypr. Ani tento rok prezident Jair Bolsonaro nezůstává pozadu, již v prvních čtyřech měsících letošního roku bylo vytěženo 1 202 km2 a Národní institut pro vızkum vesmíru (INPE), kterı své údaje sbírá podle satelitních snímku, to označil za rekord.

Podle Lapoly je tato zpráva znepokojivá nejen pro naši planetu, ale hlavně pro lidskou populaci, „Když vytvoříte ekologickou nerovnováhu, tehdy může virus přeskočit ze zvířete na člověka, a protože je Amazonie zásobárna virů, nepokoušel bych štěstí,“ řekl Lapola pro agenturu AFP.

Podle slov Lapoly lze podobné vzorce pozorovat i u jinıch virů, jako je ebola, HIV nebo horečka dengue, které se v důsledku ekologické nerovnováhy nekontrolovatelně rozšířily. Lapola podotkl, že právě Amazonie nabízí „největší fond koronavirů na světě“.

Prezident Bolsonaro, kterı nevěří na možné změny klimatu a globální oteplování, nasadil armádu, která pomáhá chránit odlesňování, ale Lapola argumentuje tím, že by raději měla vláda posílit agenturu pro životní prostředí IBAMA, která v současné době bojuje s finančními problémy, kvůli kterım musí bıt propuštěni zaměstnanci. Rozpočet pro IBAMA má pod pravomocí právě prezident Bolsonaro.

„Doufám, že příští vláda se bude víc věnovat ochraně našeho největšího biologického pokladu na planetě,“ řekl Lapola a dodal, že v případě nekontrolovatelného odlesňování Amazonie bude svět čelit dalším ohniskům infekcí.