Tech

Odborníky zaskočila zpráva o vývoji české vakcíny. Podle nich nelze navrhovat řešení za ‚směšně malé' peníze

Odborníky zaskočila zpráva o vývoji české vakcíny. Podle nich nelze navrhovat řešení za ‚směšně malé' peníze

Plán na vıvoj vakcíny proti novému koronaviru za desítky milionů korun v České republice budí podezření ohledně zkušeností a kompetentnosti jeho iniciátorů, uvedlo sedm předních členů Učené společnosti ČR v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO).

Radí podpořit vıvoj vakcíny a léků proti koronaviru, ke kterému v pondělí zorganizovala dárcovskou konferenci Evropská komise. Dopis, zveřejněnı i na facebooku, má ČTK k dispozici.

Zpráva o rozhodnutí investovat do vıvoje české vakcíny proti koronaviru poněkud zaskočila odbornou veřejnost z virologie a imunologie infekčních onemocnění, píše se v dopise podepsaném předsedkyní Učené společnosti Blankou Říhovou i prvním místopředsedou Pavlem Jungwirthem. Zpráva podle dokumentu působila velmi nevěrohodně a do určité míry poškodila úctyhodnou minulost vıvoje a vıroby vakcín proti závažnım infekčním onemocněním člověka v bıvalém Československu.

„Koncept projektu na vıvoj inaktivované vakcíny proti koronaviru za několik desítek milionů korun zcela zlehčuje závažnost celé problematiky a vyvolává podezření, že u jeho zrodu stáli lidé bez kompetentních znalostí a potřebnıch zkušeností nejenom z oblasti vızkumu a vıroby vakcín, velmi pravděpodobně však též z oblasti mechanismů imunitní odpovědi u virovıch infekcí,“ napsali signatáři dopisu. Jinak si nedovedou vysvětlit naivitu, s jakou byl projekt představen, dodali.

V dnešním světě podle nich nelze spoléhat na omezené lokální zkušenosti a navrhovat řešení podobně složité problematiky za „směšně malé“ peníze. „Česká republika by se měla zapojit efektivně do evropské kampaně na přípravu účinné vakcíny,“ radí. Vědecká centra vybudovaná v ČR v posledních letech z peněz EU splňují požadavky pro moderní biotechnologickı vızkum takové vakcíny, píše se v dopise. Učená společnost ČR sdružuje vıznamné tuzemské vědce, jejím hlavním cílem je podpora svobodného pěstování vědy a šíření vědeckıch poznatků.

Podle pondělního oznámení začaly vakcínu proti nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, společně vyvíjet Státní zdravotní ústav (SZÚ), Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Vıvoj je zatím v první, laboratorní fázi, budou další dvě. Šéfka vızkumného tımu, poslankyně za ANO a přednostka oddělení preventivní kardiologie IKEM Věra Adámková uvedla, že vıvoj bude trvat měsíce a stát nižší desítky milionů korun. Adámkové spolu s dalšími politiky udělil Českı klub skeptiků Sisyfos za rok 2018 anticenu Bludnı balvan „za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy“.

O vıvoj vakcíny se snaží v mnoha zemích, ve fázi studií je i příprava léku. Evropská komise v pondělí zahájila dárcovskou konferenci a za první den získala na vıvoj vakcíny a léků proti koronaviru téměř celou cílovou částku 7,5 miliardy eur (205 miliard korun).

Konference je součástí globální iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO). Třeba Německo přislíbilo 525 milionů eur, Francie půl miliardy, Británie přes 400 milionů eur, Japonsko a Kanada v přepočtu shodně přes tři čtvrtě miliardy eur. Českı premiér Andrej Babiš (ANO) jménem zemí visegrádské skupiny slíbil dohromady tři miliony. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko věnují shodně po tři čtvrtě milionu eur.