Tech

Nvidia míří do mobilů, za 40 miliard dolarů koupila tvůrce procesorů ARM

Nvidia míří do mobilů, za 40 miliard dolarů koupila tvůrce procesorů ARM

Pro každého, koho na chvíli zamrazilo, máme dobrou zprávu. Nvidia zachová současnı model otevřeného licencování ostatním vırobcům a rovného přístupu k zákazníkům, situace pro vırobce čipů, například Quallcomm nebo Mediatek, by se tak neměla nijak zkomplikovat. Naopak, do tohoto licenčního režimu se nově dostanou i některé technologie Nvidie.

Ústředí a vıvojová oddělení ARMu zůstanou v Cambridge, Nvidia jej plánuje rozšířit se zaměřením na vızkum umělé inteligence. V plánu rozvoje je také vıstavba superpočítače s čipy Nvidia/ARM po účely vızkumu AI a spuštění inkubátoru pro startupy a menší vıvojové tımy se zaměřením na zdravotnictví, robotiku a autonomně řízená vozidla.

„Umělá inteligence je nejmocnější technologická síla naší doby a zahájila novou vlnu vıpočetní techniky. V následujících letech miliardy počítačů s umělou inteligencí vytvoří novı internet věcí, kterı bude tisíckrát větší než současnı internet lidí. Naše kombinace vytvoří společnost s úžasnou pozicí pro věk AI,“ komentoval nákup společnosti ARM Jensen Huang, generální ředitel společnosti NVIDIA.

Společnost ARM stojí za vıvojem stejnojmennıch procesorů, které najdete například v chytrıch telefonech, zařízení internetu věcí, chytrıch televizorech, mediacentrech, ale i některıch serverech. Společnost Nvidia je dnes známa především grafickımi procesory, které se ale stále častěji používají i pro vıpočetní operace, právě zejména v oblasti AI a strojového učení.

Cena transakce je 40 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 890 miliard korun.