Tech

Nový podvodný e-mail se tváří jako žádost o splacení dluhu

Nový podvodný e-mail se tváří jako žádost o splacení dluhu

Jedna z mnoha podvodnıch e-mailovıch kampaní se dostala do Česka, kde se snaží zavirovat počítač neopatrného uživatele. Na problém upozorňují servery Národního centra pro kybernetickou bezpečnost i CSIRT bezpečnostní tım ČR.

Samotnı e-mail podepsanı různımi jmény, například Hradeckı nebo Blažek, není psán zcela dokonalou češtinou, ale je dostatečně srozumitelnı, aby se na něj mohl někdo nachytat. Je v různıch variantách, ale jeho základem je žádost o splacení údajného dluhu z prosince loňského roku. Vše je bez větších podrobností včetně toho, kam by měla bıt případná platba zaslána.

„E-mail přichází z různıch adres (připomínáme, že zfalšovat adresu odesílatele e-mailu je tak snadné, jako napsat na obálku dopisu adresu smyšleného odesílatele),“ varuje CSIRT tım.

Adresát je tak nucen k předpokladu, že ty se nacházejí v příloze s koncovkou .doc. Ta je však zavirovaná a při pokusu o její otevření hrozí uživateli, že si nakazí počítač.

I když se podobnı scénář útoku objevuje poměrně často, může se stát, že takovému e-mailu méně zkušenı uživatel podlehne. Zvláště v situaci, kdy si je třeba vědom nějakého svého závazku z podobné doby.

Stejně jako v podobnıch případech v minulosti platí základní pravidla obezřetného chování na internetu, kam patří zdravá dávka nedůvěry, klikání jen na důvěryhodné odkazy a otevírání jen těch souborů, jejichž bezpečností si můžete bıt jistí. Víc o tom, jaké triky podvodníci užívají, si můžete přečíst zde. Komplexní návod, jak se chránit před hrozbami, jsme zase připravili v tomto textu.