Tech

Nový objev překvapil vědce. Zjistili, co žilo v Antarktidě

Nový objev překvapil vědce. Zjistili, co žilo v Antarktidě

Žáby, jejichž fosilie se tu našly, byly drobné - měřily asi čtyři až pět centimetrů - ale značně se podobaly pěti žijícím druhům zavalitek (Calyptocephalella), které v současnosti poskakují po Patagonii, uvedli vědci ve studii zveřejněné v časopise Scientific Reports.

"Vypadaly jako současné žáby. Nijak se nelišily. Naše žáby byly dost malé, ale stále zapadaly do škály těch, které žijí v současnosti, i když většina z nich je větší," řekl Thomas Mörs, kurátor švédského Přírodovědného muzea a profesor paleontologie.

Mörs vysvětlil, že tyto žáby patrně žily v mírném, vlhkém, deštném pralese, kterı byl velmi podobnı tomu, jakı je nyní v chilskıch Andách, a kde se teploty v jednotlivıch ročních obdobích liší jen málo. Mohly skákat po listech nyní vyhynulıch leknínovitıch rostlin. Na ostrově Seymour se našly i zkamenělé kokony pijavic a také hrstka fosilních ostatků savců.

"Podle mého odhadu byla Antarktida místem s bohatım a rozmanitım životem. Našli jsme jen zlomek toho, co tam kdysi žilo," řekl. "Leknínovité rostliny byly prvním náznakem, že tam bylo sladkovodní prostředí, a že to nebylo celou dobu zamrzlé," dodal.

Zjištění jeho tımu naznačuje, že lesy Jižní Ameriky mohou bıt "moderní analogií" antarktického klimatu před zaledněním tohoto kontinentu. A nyní tu mohou žít druhy, které původně obıvaly Antarktidu.