Tech

Nově objevený druh dinosaura byl 30 let všem na očích

Nově objevený druh dinosaura byl 30 let všem na očích

Objevitel Paul Barret, kterı starodávné plazy studuje v britském Přírodovědném muzeu, popsal, že se podle nalezeného exempláře jednalo o všežravce, kterı od hlavy po špičku ocasu měřil necelé tři metry. Živil se hlavně rostlinnou stravou, ale pokud k tomu měl příležitost, nepohrdnul ani drobnımi živočichy. Dosahoval hmotnosti okolo 300 kilogramů.

Podle Barreta byl dinosaurus celá léta všem na očích. "Exemplář byl ve sbírce v Johannesburgu po 30 let a vidělo ho mnoho vědců. Ale všichni si mysleli, že je to jen zvláštní druh massospondyla," uvedl vědec.

Massospondylus byl jedním z prvních druhů, které se na planetě objevily na začátku jury. Vědci teď kvůli nálezu chtějí podrobněji prozkoumat další exempláře pro případ, že se mezi nimi nachází další odlišné druhy.

Nově objevenı plaz může vědcům pomoci lépe pochopit období masového vymírání, které nastalo na přelomu triasu a jury před 200 miliony lety. I přes zánik mnoha druhů nejnovější poznatky ukazují, že tehdejší ekosystémy mohly bıt mnohem bohatší, než se původně myslelo.