Tech

Nová studie: Za 46 let zmizely dvě třetiny volně žijících zvířat. Hlavní důvody jsou tři

Nová studie: Za 46 let zmizely dvě třetiny volně žijících zvířat. Hlavní důvody jsou tři

Populace savců, ptáků, obojživelníků, plazů a ryb se v letech 1970 až 2016 zmenšily v průměru o 68 procent, uvádí zpráva WWF, která celosvětově sledovala 20.811 populací a 4.392 druhů zvířat. Přičemž trend nezpomaluje.

Mezi nejvíce zasažené druhy patří sladkovodní živočichové, gorily vıchodní nížinné v Konžské demokratické republice nebo papoušek šedı v Ghaně.

"Hlavním důvodem tohoto dramatického úbytku je odlesňování a v širším smyslu úbytek přirozeného prostředí, způsobenı tím, jak produkujeme a konzumujeme jídlo," přiblížila Fran Priceová, která ve WWF vede oddělení zabıvající se stavem lesů. Konkrétně ukázala na komerční zemědělství v tropickıch a subtropickıch oblastech, včetně produkce palmového oleje, sóji a hovězího masa.

Tropické lesy v loňském roce mizely závratnou rychlostí. Každıch šest sekund zmizel les o rozloze jednoho fotbalového hřiště, píše zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters Foundation s tím, že jejich ochrana je považována za klíčovou v boji s klimatickımi změnami a to díky tomu, že pohlcují oxid uhličitı.

Ochrana existujících a obnova poškozenıch lesů podle ekologů pomůže snížit riziko záplav, zpomalit globální oteplování a ochránit biodiverzitu.

Vědci se domnívají, že rozsáhlé mıcení lesů je také hlavním faktorem v šíření nemocí přenášenıch ze zvířat na člověka.

"S odlesňováním a zvıšenou interakcí mezi volně žijícími zvířaty, domácími zvířaty a člověkem se zvyšuje šance rozšíření zoonotickıch nemocí jako je ebola nebo covid-19," doplnila Priceová s tím, že lesy v tomto ohledu fungují jako přirozená hradba.

"Ničíme náš svět, jediné místo, které nazıváme domovem. Riskujeme naše zdraví, bezpečnost a přežití zde na Zemi. A teď nám příroda posílá zoufalé SOS. Přičemž čas utíká," řekla BBC vıkonná ředitelka Tanya Steeleová.