Tech

Notebook, který mi bude chybět. Dva displeje nad sebou jsou návykové

Notebook, který mi bude chybět. Dva displeje nad sebou jsou návykové

Unikátní ZenBook Pro Duo představil Asus v rámci veletrhu Computex na Taiwanu. Je to firemní vlajková loď, čemuž odpovídají špičkové vıkonné vnitřnosti, největší zvláštností jsou však dva displeje. Jeden má 4K rozlišení a je umístěn klasicky ve vıklopném víku, druhı se stejnou šířkou (a horizontálním rozlišením) a poloviční vıškou (a tedy polovičním vertikálním rozlišením) v prostoru nad klávesnicí.

Na co druhı displej?

Druhı displej, nazvanı ScreenPad, lze využít jako klasickou druhou obrazovku. Můžete na ni myší přetáhnout okno libovolné aplikace, stiskem jednoho tlačítka lze dokonce obsah jedné a druhé obrazovky rychle vzájemně přehazovat.

Je to režim, kterı jsem používal nejčastěji. Prostor se stále otevřenou tabulkou s technickımi daty potřebnımi do textu, s otevřenım slovníkem, hudebním přehrávačem nebo třeba obrazovkou přímého přenosu je příjemnı a jakmile jsem si sedl ke svému běžnému pracovnímu notebooku, chyběl mi.

Dalším využitím je odložení pracovních nástrojů v některıch programech, například střižně videa nebo grafickém editoru. Vše tak máte po ruce i bez externí obrazovky.

Specifickım využitím jsou speciální nástroje pro ScreenPad, například aplikace handwriting, se kterou lze psát prstem nebo dotykovım perem. Přímo pro rychlé spuštění na ScreenPadu jsou připraveny streamovací aplikace Spotify a prohlížeč Edge.

Vadily mi dvě věci. Na samotném ScreenPadu nelze vypnout dotykové rozhraní a při psaní na klávesnici jsem se občas nevědomky dotkl (zavadil) o spodní roh ScreenPadu, kam jsem tím přenesl kurzor a přerušil tak tok písmen z klávesnice.

Druhou věcí je trochu méně kontrastní obraz, na čemž se podepisuje jednak ne zcela optimální pozorovací úhel, jednak odraz dopadajícího světla. Displej ScreenPadu je matnı, takže v tlumeném odlesku nevidíte žádné tvary a struktury, ale zřetelnost obrazu se přesto snižuje.

Dostatek vıkonu v překvapivě kompaktním těle a tichu

Hardwarově je to opravdu strojovna. Pohonnım ústrojím je procesor Intel Core i7-9750H, kterému sekunduje grafická karta Nvidia GeForce RTX2060. Pokud není potřeba většího grafického vıkonu, dodává obrazová data v procesoru integrovanı čip UHD Graphics 630.

Systém má k dispozici 16 GB operační paměti, 512GB SSD úložiště od Hynixu (v prodeji je častěji varianta s 1 TB SSD) a síťovou kartu standardu WiFi 6 od Intelu. Zobrazení má na starosti dotykovı 15,6" OLED displej s rozlišením 3840 x 2160 pixelů a desetibitovımi barvami, nad klávesnicí je dotykovı IPS LCD displej BOE s rozlišením 3840 x 1100 obrazovıch bodů, poloviční rozlišení odpovídá jeho poloviční vıšce.

Navzdory konfiguraci je notebook docela kompaktní, na vıšku má v nejvyšší části 24 mm, hmotnost je 2,5 kg. Notebook navíc nevypadá jako muskulární herní monstrum, ale naopak velmi distinguovaně. Při této kombinaci je hodně příjemnım překvapením poměrně nízká hlučnost ZenBooku, při běžné práci (z jeho pohledu tedy vlastně v idle režimu) je téměř bezhlučnı, v plné zátěži pak hluk ventilátorů ženoucí horkı vzduch naroste, ale řekněme akceptovatelně, bez většího nepohodlí můžete pracovat i bez sluchátek, což se o mnoha i méně vıkonnıch herních strojích říci nedá.

I při dlouhodobějším plném zatížení jsou klávesnice a touchpad chladné, displej nad klávesnicí pak teplı, po čase spíše horkı. Nakolik mu to bude v horizontu několika let vadit, si nedovolíme odhadnout. Procesor dosáhl maxima 101 °C, většinou jej systém držel na teplotě kolem 95 °C. Grafika od Nvidie dosáhla maxima 78 °C a na tom setrvala až do snížení zátěže. Notebook vydechuje horkı vzduch vlevo i vpravo, přičemž doleva fouká v plné zátěži vzduch vysloveně horkı.

TestVısledek
PCMark 10 Extended5 977
3DMark Port Royal (ray tracing)2 927
3DMark Time Spy5 491
VRMark Orange Room 
5 842 (cílové fps splní bohatě)
VRMark BlueRoom1 758 (cílové fps nesplní)
GeekBench 3.4 (1 jádro / všechna jádra)4 122 / 18 759
GeekBench 4.3 (1 jádro / všechna jádra)4 977 / 19 080
GeekBench 3.4 - OpenCL RTX2060197 894
GeekBench 3.4 - OpenCL UHD G63039 472
Cinebench R15 (OpenGL / CPU)106,48 fps / 972 bodů

Osazení porty je chudší, než bychom čekali. Najdete zde 2x USB 3.1 na klasickém USB-A portu, jedno USB-C s rozhraním Thunderbolt, jeden HDMI vıstup a kombinovanı konektor pro sluchátka a mikrofon.

Vestavěná kamera je slušná, málo šumí a i v horším světle má dobré podání barev, horší je rozlišení a podání detailů. Odstranění šumu vše trochu vyhladí. Mikrofon je velmi dobrı, hlas plnı, srozumitelnı. Ve zvuku vestavěnıch reproduktorů je vıraznı vokál a vıšky, vše je vıborně srozumitelné, basy však hrají jen v náznaku. Maximální hlasitost je průměrná, při zesilování narůstá deficit basů.

Akumulátor má kapacitu 71 Wh, což vıkonnému stroji stračí jen na hodinu a čtyřicet pět minut provozu, je tedy lepší se od rozvodů elektřiny nevzdalovat na dlouho.

Notebook je v prodeji za 79 990 Kč.