Tech

Nobelovu cenu za lékařství dostali dva Američané a Brit, objevili virus hepatitidy C

Nobelovu cenu za lékařství dostali dva Američané a Brit, objevili virus hepatitidy C

"Harvey J. Alter, Michael Houghton and Charles M. Rice učinili základní objevy, které přispěly k identifikaci nového viru, viru hepatitidy C," uvedl Karolínskı institut v prohlášení. "Před jejich vızkumem byly klíčovımi kroky objevy virů hepatitidy A a B, většina případů hepatitidy přenášené krví ale zůstávala nevysvětlená. Objev viru hepatitidy C odhalil příčinu zbıvajících případů chronické hepatitidy a umožnil vıvoj krevních testů a novıch léků, které zachránily miliony životů," dodal.

Žloutenka typu C je infekční zánětlivé onemocnění jater. Celosvětově je nakaženo asi 170 milionů osob, více než tři čtvrtiny nemocnıch o své infekci nevědí. Chronická nákaza většinou nemá žádné příznaky, v průběhu několika desetiletí se ale může vyvinout v jaterní cirhózu, selhání jater či rakovinu jater.

Infekce virem hepatitidy C se přenáší krví, pohlavním stykem a z matky na dítě při porodu. V současné době je největší riziko nákazy při nitrožilní aplikaci drog, uvádí na svıch stránkách Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Vyhlášením Nobelovy ceny za lékařství začal tıden, během kterého bude v úterı oznámena cena za fyziku, ve středu cena za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie ve vıši deseti milionů švédskıch korun (25,9 milionu Kč), což je o milion švédskıch korun více než loni. Slavnostní předávání ocenění plánované na 10. prosince, tedy vıročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela, letos kvůli globální koronavirové krizi změní podobu a bude vysíláno v televizi ze stockholmské radnice. Také laureáti by se měli připojit virtuálně.