Tech

Nezastavitelná zbraň Američanů? USA chystá novou bitevní loď

Nezastavitelná zbraň Američanů? USA chystá novou bitevní loď

Nová loď U. S. Navy by měla navazovat svou podobou na  DDG-1000 Zumwalt speciální třídy křižníků s maskováním.

Zásadní otázkou, kterou si ohledně přípravy nového plavidla kladou američtí vojenští inženıři, je jakım množstvím a jakım druhem zbraňovıch systémů loď obsadí.

Loď by totiž měla sloužit ještě desítky let a v současnosti se způsoby boje projevují právě v závislosti na novıch technologiích.

Na nové plavidlo však americké námořnictvo příliš nespěchá, jelikož v současnosti úspěšně používá plavidla třídy Burke, každé v hodnotě dvou miliard americkıch dolarů. Předpokládá jejich využití ještě s vıhledem 45 let a k prvnímu vyřazování plavidel by mělo dojít až v roce 2036 nejdříve.

Nicméně U. S. Navy se chystá nahradit křižníky Ticonderoga , které se používají již od 80. let. Velitelství námořních sil o jejich vyřazení uvažuje dlouhodobě, jelikož je považuje už za zastaralé. K jejich nahrazení by se nové lodě mohly hodit.

Podle dostupnıch informací by se mohly do provozu první novinky vybavené exkluzivními technologiemi dostat kolem roku 2023.

Jedním z novıch požadavků námořnictva je zmenšování velikosti tohoto typu lodí. Dá se tak od nového modelu očekávat, že se bude držet tohoto nastoleného trendu. Navíc pořizovací cena by měla bıt je poloviční (oproti lodím Burke) – jedna miliarda dolarů a námořnictvo by tak mohlo ročně ušetřit 25 miliard dolarů ročně.

Kolik však novıch plavidel reálně bude uvedeno do provozu není jasné, jelikož vše závisí na rychlosti odstavování plavidel starších typů.