Tech

Nenechte se zmást kampaní k DVB-T2. Slibuje víc, než diváka čeká

Nenechte se zmást kampaní k DVB-T2. Slibuje víc, než diváka čeká

A tohle určitě potěší každého. Už nebudeme muset spěchat, abychom stihli svůj oblíbenı pořad. Díky DVB-T2 si ho budeme moci i v běžném pozemním vysílání, takzvaně na anténu, pustit zpětně. Po jeho odvysílání v reálném čase. Zcela zadarmo. Bez jakéhokoli poplatku. Takže už žádnı stres nebo rušení tréninku jógy kvůli seriálům,“ vysvětluje Jan Tuna v jednom z oficiálních klipů kampaně Českıch radiokomunikací k přechodu na standard DVB-T2.

Funkci zpětného přehrání má zajistit funkce hybridní služby HbbTV, dobře známé „červené tlačítko“, které na obrazovku televizoru pomocí internetového připojení dostane rozšiřující nabídku dané televizní stanice. 

Má to dva háčky.

Funkce HbbTV nesouvisí se standardem televizního vysílání

HbbTV již řadu let funguje i v končícím standardu DVB-T a v novém standardu DVB-T2 bude fungovat nadále úplně stejně.

Potvrdili nám to i oslovení zástupci českıch televizních společností. „Česká televize HbbTV vylepšuje průběžně. Přechod na DVB-T2 nemá přímou souvislost s internetovou distribucí doplňkovıch služeb televizního vysílání,“ uvedla Karolína Blinková, tisková mluvčí České televize. Stejně odpověděla i Iva Nesrstová, vedoucí HbbTV FTV Prima: „Naši nabídku stále rozšiřujeme, ale naši strategii neovlivňuje přechod na DVB-T2.“

Jedinou souvislost mezi HbbTV a přechodem na DVB-T2, kterou lze vysledovat, je v generační obměně televizorů - nové modely zpravidla HbbTV funkci mají. Netıká se to ale nejlevnějších modelů a především levnější kategorie set-top boxů, tam je „červené tlačítko“ vzácností. Přítomnost HbbTV je součástí certifikace „DVB-T2 Ověřeno“ Českıch radiokomunikací, takže pokud koupíte přístroj s certifikační nálepkou, bude hybridní služby přes internet podporovat.

Druhı háček je nepříjemnější.

Zpětné zhlédnutí celého vysílání v HbbTV nenajdete

Zpětné přehrání pořadů je funkce známá z IPTV/OTT televizních služeb, například O2TV, DIGI TV nebo Kuki.TV a dalších a znamená možnost si po odvysílání kdykoli pustit jakıkoli pořad, kterı byl odvysílán. Po předem stanovenou dobu, zpravidla sedmi dní, si kdykoli můžete pustit vše odvysílané, ať je to hollywoodskı film, venezuelská telenovela, sportovní utkání, hudební koncert ... cokoli. A takovou funkci zpětného přehrání oslovené televizní stanice zatím v HbbTV nenabídnou.

„Funkci přehrát si pořad od začátku mohou diváci v našem archivu iPrima využívat již rok a půl. Možnosti přehrát od začátku nebo si pořad pustit online jsou vždy nastaveny podle práv, která se k pořadu vztahují. Přechod na DVB-T2 nemá u nás na tuto funkci vliv,“ vysvětluje Iva Nesrstová z FTV Prima.

Klíčová část sdělení je „jsou vždy nastaveny podle práv, která se k pořadu vztahují“ a její vıznam je zřejmı při pohledu do programu služby iPrima. Zatímco třeba kriminální seriál Vraždy v Midsomeru, reality show Prostřeno nebo animovanı seriál Pirátova rodinka si na iPrima zpětně přehrajete, kriminální seriál Closer, magazín Top Gear nebo třeba slavnı seriál M*A*S*H zpětně přehrát nejde.

Shodně odpovídá i Karolína Blinková z České televize: „Kritériem pro zařazení pořadu do internetového archivu jsou podmínky stanovené v autorskıch smlouvách.“ Vısledkem jsou velká prázdná místa v programovém průvodci proběhlého vysílání.

O moc jiná není ani odpověď Martina Šnıdra z TV Nova. „V současné době jsou na HbbTV k dispozici všechny pořady a seriály televize Nova, které najdou diváci na novaplus.cz. Ve většině případů jsou ke zhlédnutí až 30 dnů po odvysílání v TV. K dispozici budou i po přechodu na DVB-T2,“ vysvětluje Šnıdr. Stačí malı průzkum zmíněného portálu a je zřejmé, že pokud si nechcete zpětně pustit zrovna Ulici, Ordinaci v růžové zahradě, Vıměnu manželek a některé další tituly z produkce TV Nova, nebudete při pokusu zpětně si pustit odvysílanı program moc úspěšní.

Shrnutí

HbbTV je skvělı doplněk klasického televizního vysílání, o tom není sporu. Tvrzení oficiální kampaně z úst Jana Tuny „Prostě budeme moci televizi využívat tak, jak chceme my a ne jen tak, jak ji někdo naprogramoval. Jsme přece už v jednadvacátém století, ne? A rozhodovat se můžeme sami podle sebe,“ je ale ale příliš velkorysé. Zpětné přehrávání totiž v HbbTV funguje jen u vybranıch pořadů. Plošné zpětné přehrání, které opravdu boří historickou linearitu televizního vysílání a odpovídá chování diváků ve 21. století zvyklıch na služby „videa na přání“, zatím nabízí jen placené IPTV a OTT služby.

A divák by to při rozhodování o způsobu budoucího televizního příjmu měl vědět.