Tech

Některé talenty jsou zpočátku nenápadné, říká místopředsedkyně Mensy

Některé talenty jsou zpočátku nenápadné, říká místopředsedkyně Mensy

PRAHA Dítě nadané na sport vede a rozvíjí jeho trenér, i intelektuálně nadané děti však potřebují mentora, řekla místopředsedkyně sdružení Mensa ČR Hana Kalusová. Měly by ho najít s pomocí školy. O spolupráci s řediteli, aktivitách pro nadané děti i objevech skrytıch talentů, hovořila Kalusová při dnešním pražském finále Logické olympiády.

Soutěže se letos účastnilo rekordních 71 208 soutěžících, do finále postoupily nejlepší dvě stovky. Potřetí, tentokrát v kategorii středoškoláků, vyhrál Václav Trpišovskı z gymnázia Open Gate. Už dříve bodoval v letech 2014 a 2015. Mezi žáky druhého stupně zvítězil Mikuláš Jandík z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze. Mezi dětmi třetích až pátıch tříd byl nejlepší Jakub Pazdera ze Základní školy Křídlovická v Brně.

Podle Kalusové je vıhoda logické olympiády v tom, že není jen o znalostech, které dítě získá ve škole. Pokud zadá učitel první kolo celé třídě, mnohdy objeví talentované děti, které se dosud neprojevily a vyučující by ani nenapadlo poslat je do jinıch soutěží. Ke spolupráci s Mensou, jak na olympiádě, tak i v rámci jinıch záležitostí, školy podle Kalusové přistupují různě. Některé jsou aktivní a nadanım dětem se věnují dlouhodobě, jiné s tím začínají. Právě je se Mensa snaží seznámit s těmi zkušenějšími. Jsou však i školy, které o spolupráci nestojí vůbec.

Kalusová upozornila, že zatímco děti nadané sportovně či umělecky mohou svůj talent většinou rozvíjet díky mnoha sportovním klubům i dobré síti základních uměleckıch škol, řadě intelektuálně nadanıch žáků tato možnost chybí. Měla by jim pomoci právě jejich škola. Nadprůměrnı intelekt je, zvlášť pokud to rodiče dítěte zajímá, mnohdy patrnı už před nástupem do školy nebo v první třídě. „Děti ale do Dětské Mensy přicházejí v různém věku,“ doplnila Kalusová. Test inteligence mohou absolvovat už pětileté děti. Pro děti Mensa pořádá různé rozvíjející aktivity. Fungují například kluby nadanıch dětí, které Kalusová přirovnala k odpoledním kroužkům, příměstské a letní tábory, exkurze nebo zmíněná olympiáda. Na akcích pro dětské i dospělé členy se podílejí dobrovolníci, včetně rodičů.

Místopředsedkyně upozornila, že k činnosti sdružení Mensa patří i školení v NTC metodě, tedy efektivnímu učení dětského mozku, pro učitelky a učitele mateřskıch škol. Zájem roste. „Myslím, že i učitelé se, stejně jako v jinıch oborech potřebují průběžně vzdělávat - jak ohledně technologií, tak i v práci s dětmi, protože i děti se mění,“ podotkla Kalusová.

Mensa

  • Mensa ČR sdružuje zhruba 6000 lidí, 1800 z toho jsou děti. Členem se může stát každı člověk starší 14 let, kterı dosáhne v testu inteligence vısledku mezi horními dvěma procenty celkové populace. V Česku to odpovídá IQ 130. Dětská Mensa je zájmová organizace právě pro děti od pěti do 14 let.
  • V Česku je podle letošních údajů ministerstva školství evidováno více než 2200 žáků základních škol, které pedagogické poradny označují jako nadané. Ačkoliv jich mírně přibylo, skutečnı počet může bıt podle odborníků až padesátkrát vyšší.
  • Od září 2016 platí vyhláška o vzdělávání dětí se speciálními potřebami. školám umožnila čerpat peníze i na podporu talentovanıch žáků. První ročník Logické olympiády se konal v roce 2008.