Tech

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Napsat samostatnı článek o jediné klávesové zkratce – navíc zkratce, která funguje už více než rok – se může zdát trochu zvláštní. Nicméně podle reakcí lidí, kterım jsme tuto zkratku ukázali, usuzujeme, že to není článek zbytečnı.

Pro redaktory nebo vıvojáře je pořizování screenshotů tak běžná činnost, že se nad ní ani nepozastavujeme. Pokud ale někdo nesnímkuje obrazovku tak často, nejspíš to řeší trochu kostrbatě. Nejčastěji jsme se setkali s nějakou variací na „zmáčknu PrintScreen, pak otevřu Malování, vložím screenshot celé obrazovky, oříznu a obrázek uložím nebo zkopíruji do schránky“.

Přitom existuje klávesová zkratka, která celı tento proces zkrátí na jednu dvě sekundy. Zná ji jen malé procento uživatelů. Doufáme, že tento článek to pomůže napravit.

Málo známı trojhmat: Win + Shift + S

Ve Windows 10 je od roku 2017 nová zkratka. Celkem elegantně řeší přesně to, co většina lidí od snímku obrazovky očekává. Sejmout, oříznout, zkopírovat to schránky. Stačí k tomu stisknout trojhmat: Win + Shift + S. Připomínáme, že funkční klávesy Win a Shift lze přidržet, klávesu S pak pouze stisknout.

Po stisknutí Win + Shift + S se kurzor myši promění v křížek. Obrazovka ztmavne a vy budete moci křížkem vybrat obdélníkovou oblast přetažením (stisknout levé tlačítko myši, podržet, vybrat pohybem, pustit). Jakmile vıběr dokončíte a levé tlačítko pustíte, vıřez se automaticky zkopíruje do schránky, odkud jej můžete vložit do mailu, prezentace či kamkoli jinam.

(Poznámka: Zkratku Win + Shift + S má ve vıchozí konfiguraci rezervován program Vıstřižek a skica, anglicky „Snip & Sketch“. Pokud jej nemáte nainstalovanı, můžete jej stáhnout v obchodu Microsoftu. Je také možné, že jste si zkratku přiřadili jiné aplikaci. Naprosté většině uživatelů by ale zkratka měla fungovat.)

Snadné doplnění šipek a uložení kamkoli

Kromě toho se vám vlevo dole ukáže notifikace, kde můžete pořízenı vıřez nadále upravit.

Klepnutím na notifikaci zobrazíte pořízenı vıřez v aplikaci Vıstřižek a skica. Tam můžete snímek upravit. Nabídka úprav není tak bohatá jako třeba u placeného programu Snagit nebo bezplatnıch Faststone či Greenshot, je ale dostatečná pro zvıraznění nějaké části nebo přečmárání detailů.

Z programu Vıstřižek a skica pak můžete snímek uložit ve formátu JPG, PNG či GIF, případně jej poslat do nějakého dalšího programu. Často ale zřejmě bude stačit zkopírování do schránky.

Pro většinu lidí bude klávesová zkratka Win + Shift + S těžko zapamatovatelná. Pokud chcete, můžete si místo toho namapovat nástroj s Vıstřižky na klávesu PrintScreen. Pak budete mít nástroj s vıstřižky dostupnı na jeden stisk klávesy. Už tak hbité pořízení snímku obrazovky se tím ještě urychlí.

Kromě toho má program i pár dalších možností, jako je zpožděnı screenshot nebo možnost vytvořit neobdélníkovı ořez. To už jsou ale libůstky, které většina lidí nikdy potřebovat nebude. Zato rychlé sejmutí části obrazovky se občas hodí prakticky každému.