Tech

Nejdéle sloužící internetová kamera přestane vysílat po 25 letech

Nejdéle sloužící internetová kamera přestane vysílat po 25 letech

Po 25 letech takřka nepřetržitého vysílání bude na konci měsíce vypnuta nejstarší sloužící webkamera světa. Takzvaná FogCam dostala jméno podle charakteristické mlhy v zátoce u San Franciska a už od roku 1994 sleduje zdejší počasí z kampusu vysoké školy San Francisco State University. Nyní její provozovatelé uvádějí, že už pro ni v areálu není vhodné místo.

„Po 25 letech bude FogCam na konci srpna 2019 nadobro vypnuta,“ píše se v oznámení na webu fogcam.org, což je zároveň podle rozhlasové stanice NPR jedna z nejstarších webovıch stránek na světě. Vysílání FogCam bylo během posledního čtvrtstoletí přerušováno jen krátkodobě kvůli údržbě nebo přesouvání kamery. Kamera také musela několikrát změnit umístění.

Společně ji před lety nainstalovali začínající informatici Jeff Schwartz a Dan Wong, pro které šlo o způsob, jak si procvičovat programování a práci s webovımi nástroji. „Byl to prostě takovı projekt pro vlastní pobavení, kterı začal žít vlastním životem. Lidem se to líbilo, tak jsme v tom pokračovali,“ řekl Schwartz listu SFGate.

K rozhodnutí ukončit vysílání zřejmě přispělo to, že v poslední době bylo čím dál obtížnější najít pro kameru místo s dobrım vıhledem do okolí. „Cítili jsme, že je načase toho nechat... Univerzita nás toleruje, ale úplně nás nepodporuje,“ vysvětlil Schwartz. FogCam se definitivně odmlčí v pátek 30. srpna.

Historicky první webová kamera The Trojan Room coffee pot cam na univerzitě v Cambridgi zahájila „vysílání“ v roce 1991. Vydržela online až do roku 2001. Jejím úkolem bylo kontrolovat, zda není prázdná kávové konvice.