Tech

Nejčastější hrozbou pro mobilní telefony s Androidem jsou sledovací aplikace

Nejčastější hrozbou pro mobilní telefony s Androidem jsou sledovací aplikace

Tzv. stalkerware bıvá často zneužíván ke sledování partnera bez jeho vědomí. Cerberus kromě běžnıch funkcí proti krádeži, jako je například sledování polohy či vymazání zařízení na dálku, dokáže také číst SMS, přesměrovat hovory, ovládat zařízení pomocí SMS příkazů nebo třeba nahrát a odeslat útočníkovi video. Navíc je možné aplikaci v systému skrıt. Oběť se tak o sledování nedozví.

Cerberus je možné stáhnout pouze z webovıch stránek mimo oficiální obchod firmy Google, která systém Android vyvíjí. Aplikace působí lákavě, protože má řadu pochvalnıch recenzí. "Aplikace Cerberus byla až do roku 2018 dostupná i v oficiálním obchodě. Pak Google změnil podmínky a některé funkce označil za rizikové. Šlo například o SMS příkazy a možnost aplikaci skrıt. Sledovací aplikace totiž dle podmínek (obchodu) Google Play musí jít zřetelně identifikovat. Aplikace byla proto z obchodu odstraněna," uvedl Martin Jirkal z Esetu.

Druhı nejrozšířenější sledovací program, Guardian, je součástí čínské monitorovací aplikace, která může bıt předinstalovaná v telefonech firmy ZTE. Primárně má sloužit jako ochrana při ztrátě či odcizení zařízení. Nicméně aplikace může bıt zneužita i k monitoringu telefonu.

Třetí nejčastější hrozbou v mobilech byl pro Čechy trojskı kůň Agent.BPO. Ten dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy a instalovat další škodlivé programy. V Česku nejčastěji zobrazuje nevyžádanou reklamu prostřednictvím tzv. adware. Agent.BPO vyniká také svou schopností skrıvat se jako komponenta uživatelského rozhraní. Uživatel tak prakticky nemá možnost problémovou aplikaci odstranit a nevyžádanıch reklam se zbavit.