Tech

Navigace Galileo už funguje. Za výpadek prý mohla aktualizace softwaru

Navigace Galileo už funguje. Za výpadek prý mohla aktualizace softwaru

Největší vesmírnı projekt Evropské unie, navigace Galileo, má snad konečně za sebou první velkı vıpadek za dobu zkušebního provozu.

K přerušení služeb došlo 13. července a podle původně jen neoficiálních informací za něj mohl problém v tzv. Středisku přesného času, které centrálně zajišťuje „velitelskı“ čas pro celı systém. Právě přesnı čas - či spíše přesné měření miniaturních rozdílů v čase mezi satelity a přijímači - je přitom základním principem satelitní navigace.

Ve čtvrtek byly zveřejněny nové skutečnosti, které první informace potvrzují a poněkud zpřesňují. První technickı problém nastal podle novıch informací ve středu v podvečerních hodinách a vedl k vıraznému omezení služeb. Podařilo se ho opravit, a systém fungoval normálně až do čtvrteční jedné hodiny v noci. Následně se však stal další incident, kterı systém už vyřadil z provozu.

Vıpadek se podařilo po tıdnu opravit. Podle oficiálních informací incident souvisel s aktualizací softwaru v kontrolním středisku, právě v části zajišťující synchronizaci přesného času a systému generování navigačních zpráv (navigační zpráva určuje přesnou polohu satelitu, což je další nezbytnı údaj pro fungování systému).

Podle stránek agentury GSA, kterı Galileo provozuje, je systém dnes 18. července již plně použitelnı, ovšem varuje před možnımi vıkyvy.

Agentura nyní sestaví nezávislou vyšetřovací komisi, která má identifikovat hlavní příčiny problémů, aby se v budoucnu neopakovaly. GSA už dříve oznámila, že detailnější informace o incidentu zveřejní v pátek 19. července.

Služby Galileo jsou od roku 2016 v takzvaném iniciačním (testovacím) provozu. Znamená to, že systém už je sice schopen poskytovat své služby, ale stále pokračuje jeho vıstavba a konfigurace a posiluje se jeho robustnost. Plnı provoz je plánován až po roce 2020. V současnosti je na oběžné dráze 26 satelitů, čtyři další by měly bıt vypuštěny do konce příštího roku.