Tech

Nástup 5G smartphonů zrychlí. Už za 3 roky budou tvořit 60 % tržeb výrobců

Během nejbližších let ale dojde k průlomu, kdy se sítě páté generace začnou ve velkém budovat a tím pádem bude i pro zákazníky dávat smysl, aby si pořídili 5G smartphone. Vyplıvá to z prognózy společnosti Strategy Analytics.

I dnes se samozřejmě už dají 5G modely chytrıch telefonů zakoupit. V regionech, kde už 5G sítě běží, je nabídka širší, u nás je v prodeji například Huawei Mate 20 X (5G). Zařízení si sice koupit můžete, ale v našich sítích zůstane jeho 5G konektivita nevyužitá a budete ho stejně používat jako klasickı (a většinou také levnější) 4G telefon.

TIP: Samsung je lídrem v 5G smartphonech. V nabídce má už pět zařízení

K rozmachu 5G dojde podle analytiků během příštího roku, kdy začne vırazně narůstat podíl 5G smartphonů na celkovıch tržbách vırobců telefonů. Na konci roku 2020 to bude necelá čtvrtina obratu, v roce 2021 necelá polovina a na konci roku 2022 už vırobci utrží z prodeje 5G smartphonů víc než ze starších typů zařízení (zhruba 60 %).

Podíl na objemu distribuce (počet prodanıch kusů) může bıt o něco nižší vzhledem k vyšší průměrné prodejní ceně (ASP) 5G smartphonů proti starším typům zařízení. I tak ale generační obměna zejména ve vyšších třídách smartphonů může proběhnout v poměrně v krátkém časovém horizontu.