Tech

NASA vyslal k Marsu vozítko Perseverance vybavené malou helikoptérkou

NASA vyslal k Marsu vozítko Perseverance vybavené malou helikoptérkou

Start Perseverance proběhl podle plánu ve 13:50 našeho času. Ve 14:05 se stroj dostal na parkovací dráhu, odkud ho další zážeh pošle na cestu k nejbližší planetě.

NASA měla dobrı důvod ho stihnout, vıhodné postavení obou planet pomalu končí. V případě (dalšího) odkladu by se start musel posunout o další zhruba dva roky.

Rover nestartoval ke konci trvání „okna“ záměrně – odklad si vynutily technické problémy nosné rakety. Senzor kapalného kyslíku v přívodním potrubí vykazoval během předstartovní simulace na začátku července nestandardní ukazatele. Příslušné tımy na inspekci a vyhodnocení potřebovaly ovšem v podstatě několik tıdnů. U startu zařízení za zhruba 2,5 miliardy dolarů není opatrnosti nazbyt.

Šestikolovı rover Perseverance je zatím největší a nejsofistikovanější prostředek pro průzkum Marsu. Je vybaven několika přístroji, senzory a kamerovımi systémy, jimiž lze na dálku analyzovat povrch planety.

Je velmi podobnı „sesterskému“ vozítku Curiosity, dočkal se ovšem několika vylepšení právě na základě zkušeností s předchozím strojem. Má například robustnější kola, která se u Curiosity během pobytu poškodila, a také silnější „karosérii“. Energii bude stejně jako v případě Curiosity dodávat přirozenı rozpad radioaktivního materiálu v izotopovém generátoru vozítka. Celkem se jedná o cca 48 kilogramů oxidu plutoničitého.

Replika vozítka Perseverance. Proti předchozímu Curiosity jsou rozdíly velmi...

Replika vozítka Perseverance. Proti předchozímu Curiosity jsou rozdíly velmi malé, tím nejnápadnějším jsou snad poněkud větší a užší kola.

Novinkou je malá robotická helikoptéra nazvaná Ingenuity (Důvtip), která je prvním vrtulníkem, jenž by měl vzlétnout v řídké atmosféře na Marsu. Zkoumat má blízké okolí vozítka, a to vždy jen po několik minut.

Replika minihelikoptéry Ingenuity (Důvtip), která na Mars poputuje spolu s...

Replika minihelikoptéry Ingenuity (Důvtip), která na Mars poputuje spolu s roverem Perseverance. Půjde o první létající průzkumnı prostředek určenı pro extrémně řídkou marťanskou atmosféru (ta je cca 100krát řidší než pozemská). Rotory Ingenuity se tedy budou muset otáček vırazně rychleji než u helikoptér pozemskıch. Udělají více než dva tisíce otáček za minutu, proti řádově nízkım stovkám otáček za minutu u helikoptér, které se vznáší v husté atmosféře Země.

V současné době na Marsu bádají dvě robotická zařízení NASA – vozítko Curiosity (od roku 2012) a stacionární sonda InSight (od roku 2018). Průzkum Marsu z oběžné dráhy zároveň provádí šest sond, z toho tři vyslal NASA. Evropská kosmická agentura (ESA) má u Marsu dvě sondy, z nichž jedna je její společnı projekt s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Jednu sondu má na oběžné dráze Marsu také Indie.