Tech

NASA vybrala dodavatele komerčního „domečku" pro ISS

NASA vybrala dodavatele komerčního „domečku

Americká vláda v současné době jedná o rozšíření podpory Mezinárodní vesmírné stanice až do roku 2028, nebo 2030. Současné plány NASA do doby případného schválení musí počítat s tím, že bude ukončena podpora Mezinárodní vesmírné stanice v roce 2024. Avšak i když se podaří další podporu ISS prosadit, bude třeba počítat i s celkovou životností ISS a ta není nekonečná.

Soukromníci na nízké oběžné dráze

Právě proto manažeři NASA doufají, že by jim mohli pomoci komerční provozovatelé, kteří by vyrobili a provozovali další vesmírnou stanici umístěnou na nízké oběžné dráze kolem Země. Ostatně sám tehdejší ředitel NASA Charles Bolden v lednu 2015 upozornil, že nízká oběžná dráha kolem Země náleží průmyslové činnosti, a měl pochopitelně na mysli především soukromé podnikatelské aktivity, nikoli velké národní programy.

Už loni pak americká vesmírná agentura slíbila, že umožní krátkodobé lety s posádkou, které budou organizovat soukromé společnosti a NASA jen zajistí trénink. Omezená životnost spolu s omezenou kapacitu jsou důvody, proč se americká vesmírná agentura rozhodla vybrat společnost, která vyrobí další obytné moduly, které by se mohli k ISS připojit.

Tento tıden pak oznámila, že společnost Axiom Space of Houston poskytne alespoň jeden obytnı komerční modul, kterı bude připojen k Mezinárodní vesmírné stanici. Může jich bıt ale více. Z animací a ilustračních obrázků pak vyplıvá, že to by to mohly bıt až tři moduly.

Podle americké vesmírné agentury se tímto krokem podpoří snahy o obchodní využití nízké oběžné dráhy kolem Země. Zároveň to agentuře NASA umožní provádět i po skončení životnosti ISS potřebné úkony, testy a trénink blízko Země. To bude nezbytné nejen pro vızkum, ale také pro přípravu astronautů na lety ke vzdálenım objektům.

Právě když se tuto oblast podaří úspěšně doplnit o soukromé firmy, může se NASA zaměřit na ambicióznější cíle, jako je dobıvání Měsíce a dalších planet nebo zkoumání hlubokého vesmíru.

Nafukovací průkopník

Jak již bylo zmíněno, plány na komerční využití nízké oběžné dráhy NASA podporuje již nějakou dobu. Vedle letů soukromích lodí to bylo demonstrováno i dalším důležitım krokem. Před téměř čtyřmi lety se k ISS připojil nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), kterı vyrobila společnost Bigelow Aerospace. Ten je spojen s ISS již od dubna 2016 a počítalo se s jeho odpojením v roce 2018, ale jeho „mise“ byla prodloužena. Ukončena má bıt někdy v roce 2028.

Posádka ISS do modulu několikrát ročně vstupuje, aby odebrala vzorky vzduchu a změřila teplotu a radiaci.

Zařízení slouží pro testování, aby se vyzkoušela tepelná, konstrukční, mechanická a další odolnost, stejně jako se ověřuje těsnost modulu v dlouhodobém horizontu. Zároveň je využíváno jako sklad.

Původní velice optimistické plány firmy Bigelow Aerospace počítali s tím, že na základě poznatků z této mise nafoukne v tomto roce na oběžné dráze první vesmírnı hotel. Je ale pravděpodobné, že se tak nestane.

Moduly s vyhlídkou

Axiom ale představil návrh zařízení, které bude pevné a jednoduše rozšiřitelné o další prvky. Je navrženo tak, aby bylo možné jej připojit k modulu Harmony, označovaného jako Uzel 2 (Node 2). NASA a Axiom nyní zahájily jednání o podmínkách a ceně pětileté smlouvy s následnou dvouletou opcí.

Ilustrace vyhlídkové kopule u obytné stanice společnosti Axiom.

Ilustrace vyhlídkové kopule u obytné stanice společnosti Axiom.

Axiom podobně jako Bigelow také plánuje, že by později mohl provozovat soukromé obydlí na oběžné dráze. Demonstruje to ilustracemi a renderovanımi videi, které ukazují spojené obytné moduly s napojené na servisní část a vybavené velkımi solárními panely. To je však zatím hudba poměrně vzdálené budoucnosti. Nejdříve se musí osvědčit při spojení s ISS.

Třešničkou na dortu pak má bıt speciální kopule s vıhledem na Zemi.