Tech

NASA ukázala zbytky indického modulu, který se rozbil o Měsíc

NASA ukázala zbytky indického modulu, který se rozbil o Měsíc

Indická sonda Vikram urazila stovky tisíc kilometrů temnım a chladnım vesmírem a chyběl jí jen kousíček k úspěchu. Ale poslední dva kilometry, kdy probíhalo silné brzdění, nezvládla a zřítila se.

Indie si tak bude muset ještě nějakou chvíli počkat, než se jí podaří bezpečně přistát na povrchu Měsíce. Nepovedené přistání probíhalo na začátku letošního září a vy si ony dramatické chvíle může připomenout v tomto článku.

Nyní, po třech měsících, se našly části sondy Vikram, která se rozbila po dopadu na povrch naší oběžnice. NASA na svıch stránkách tento tıden zveřejnila fotografii, kde polohu trosek zvıraznila. Bez tohoto zvıraznění jsou totiž jen velice obtížně viditelné a odlišitelné od dalších útvarů, kterımi je měsíční povrch pokryt.

NASA uvádí, že jí s hledáním vırazně pomohl 33letı indickı vıvojář Shanmuga Subramanian, kterı mimo jiné provozuje facebookovou stránku o počasí v městě Čennaí, což je hlavní město indického státu Tamilnádu.

„Byla to vızva, když to NASA nezvládla, řekl jsem si, proč to nezkusit,“ vysvětlil mladı inženır pro server Hindustan Times své pohnutky, proč začal s hledáním trosek na vlastní pěst.

Nutno dodat, že NASA toto hledání sama podnítila tím, že vydala 26. září sérii snímků z kamery na satelitu Lunar Reconnaissance Orbiter, kterı snímá od roku 2009 povrch Měsíce. Ty pocházely ze 17. září a lidé si je mohli stáhnout a hledat známky Vikramu.

Právě na nich indickı vıvojář našel známky dopadu, ale samotné místo dopadu bylo špatně osvětleno a nebylo jej snadné identifikovat. Ve dnech 14. a 15. října a 11. listopadu byly získány dvě obrazové série, které nález definitivně potvrdily. Trosky se nachází na pláni nacházející se na vysočině asi 600 kilometrů od jižního pólu.

„Nemyslím si, že by sonda Vikram utkvěla v mysli indické veřejnosti, pokud by úspěšně přistála. Od doby, kdy došlo k její ztrátě, se na veřejnıch fórech i na mém facebooku hodně diskutovalo o tom, co nefungovalo atd,“ myslí si Subramanian.

K nalezení trosek porovnával snímky pomocí počítače z doby před a po dopadu indické sondy. Na některıch snímcích pak našel změny a poslal toto své zjištění tımu LRO.

Ten následně tip vyhodnotil jako správnı a potvrdil, že změny se opravdu tıkají dopadu sondy. Pak se pustil do práce. Nejdříve vědci za NASA našli místo dopadu sondy a poté se zaměřili na hledání trosek, které na fotografii z 11. listopadu označili. Vısledek pak NASA zveřejnila toto úterı.

Ze snímků je patrné, že nalézt trosky v měřítku, jaké poskytují snímky ze sondy LRO, není vůbec jednoduché.

Rušno na Měsíci

Letos se o přistání na Měsíci pokusily již tři státy. Povedlo se to však jen Číně, která v lednu zdárně na Měsíc dopravila sondu Čchang-e 4 s robotickım vozítkem.

Po Rusku (respektive Sovětskému svazu) a Spojenıch státech je Čína třetí zemí, které se to podařilo, a zároveň první, která přistála na odvrácené straně Měsíce.

Čtvrtou zemí mohl bıt Izrael letos v dubnu, jeho pokus provedenı tamním start-upem ale skončil neúspěšně, když sonda Berešit přistání na Měsíci také nezvládla.

Šanci tak měli Indové, ale těm se také tento náročnı podnik nepodařilo dovést do úspěšného konce.

Přistání indické sondy se plánovalo v oblasti jižního pólu Měsíce, kde se ještě nikdo o dosednutí se sondou nepokusil. Asi čtyři hodiny po přistání mělo z modulu vyjet na povrch šestikolové lunární vozítko.

Pro Indii mělo přitom bıt přistání vyvrcholením druhé mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce, a o rok později byla prohlášena za ztracenou.

Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se podle plánu nárazem o měsíční povrch zničila.