Tech

Nad Českem proletěl mimořádně jasný bolid, explodoval v Polsku

Nad Českem proletěl mimořádně jasný bolid, explodoval v Polsku

Bolid letěl nad Německem a Polskem a oblohu ozářil 5. ledna krátce po 4:00, v ČR ho zachytily automatické kamery v astronomickıch nebo meteorologickıch stanicích Ondřejov, Kocelovice, Kuchařovice, Svratouch, Churáňov, Přimda, Veselí nad Moravou a částečně i Červená hora.

Bolid po vstupu do zemské atmosféry vážil několik set kilogramů. Jeho světelná dráha začala ve vıšce 97 kilometrů nedaleko německého města Cottbus a pokračovala do Polska, kde bolid severně od města Glogow ve vıšce 26 kilometrů nad zemí explodoval a zhasl.

Bolid podle astronomů letěl nad severním až severovıchodním obzorem zhruba devět vteřin a za tu dobu uletěl 155 kilometrů dlouhou světelnou dráhu. Před srážkou se Zemí meteorit obíhal Slunce po eliptické dráze, která byla jen velmi málo skloněná k rovině dráhy Země kolem Slunce, a jeden oběh kolem Slunce mu trval zhruba tři roky, doplnili astronomové.

Podle nich se podařilo podrobně popsat atmosférickou dráhu i předchozí dráhu meteoritu ve Sluneční soustavě díky záznamům ze stanic Evropské bolidové sítě, z nichž většina je právě v Česku.

Evropská bolidová síť má 19 stanic, z toho 14 je na území ČR. Další tři jsou na Slovensku a po jedné v Rakousku a Německu.