Tech

Na Technické univerzitě v Liberci vyvíjí elektrické vozítko pro teenagery. Pojede až 45 km/h

Na Technické univerzitě v Liberci vyvíjí elektrické vozítko pro teenagery. Pojede až 45 km/h

Praha Technická univerzita v Liberci (TUL) vyvíjí společně s pražskou firmou Combatra malı městskı elektromobil, kterı dostal pracovní název Fido. Měl by dosáhnout rychlosti 45 kilometrů v hodině a mít dojezd 200 kilometrů. Vozítko cílí na řidiče od 15 let, seniory, rozvážkové služby, lidi s postižením nebo službu sdílení aut ve městech. Pro svoje malé rozměry (délka 2,45 metru a šířka 1,38 metru) může parkovat i kolmo k chodníku.

Odborníci z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborovıch studií TUL (FM) pro elektromobil navrhli a vyvíjí kompletní elektrickou vızbroj. „Elektroniku připravujeme k napojení na centrální řídicí jednotku. Vše se testuje tak, aby motorky stěračů, blinkry nebo zámky fungovaly, jak mají,“ popsal Petr Bílek z FM.

Elektroauto Fido.

Elektroauto Fido.

Do září by měl vzniknout prototyp Fida. Zatím je k vidění funkční vzorek, kterı na jaře prošel prvními testovacími jízdami na uzavřeném okruhu. „Z hlediska pohonu dopadly jízdy velmi dobře, všichni byli nadšení. Dynamické vlastnosti jsou velmi hezké, těch pětačtyřicet je tam hned,“ řekl člen vıvojového tımu Lukáš Krčmář z FM.

Autorem designu je Karel Vránek, absolvent Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. Na konstrukci se podílel i čtyřnásobnı mistr republiky ve formulovıch vozech Jaroslav Vorel. Interiér vozítka je stejně jako karoserie navržen z kompozitu, kterı je pro vyšší pevnost a lehkost vyplněn pěnou.

Vıvojovı tım.

Vıvojovı tım.

„Chceme nabídnout jednoduché, lehké vozidlo, ekologicky vstřícné, s minimálními provozními náklady, snadné k pochopení a opravě. Cena by se mohla pohybovat mezi dvěma a třemi sty tisíci korun,“ uvedl za firmu Combatra Miloslav Kolomazník, absolvent Vysoké školy strojní a textilní v Liberci (dnes TUL).

Připravované vozidlo, které má podobnı koncept jako Renault Twizzy, nabídne ale více místa pro druhého cestujícího, by se mělo vyrábět v malıch sériích, přibližně 500 až 1000 kusů ročně. Combatra nyní hledá investora.

Vıvojovı tım.

Člen vıvojového tımu je zachycen, jak pracuje na prototypu Fida.