Tech

Na světě existuje jediné místo, v němž nefunguje gravitace. Vědci konečně zjistili, co je s ním špatně

Na světě existuje jediné místo, v němž nefunguje gravitace. Vědci konečně zjistili, co je s ním špatně

Oblast kolem Hudsonova zálivu v Kanadě je známá vědcům z celého světa. Už desítky let se snaží přijít na to, proč je v tomto místě jiná gravitace, než kdekoliv jinde na světě. A řešení stále nepřicházelo.

Místo bylo objeveno v šedesátıch letech minulého století a od té doby nikdo nedokázal racionálně vysvětlit, co se v oblasti skutečně odehrává. Objevily se proto teorie hovořící o silách pekla či o bráně do jiného světa. Těm nahrával fakt, že nikdo z odborníků nedokázal vědecky popsat, co se zde doopravdy děje.

Nyní se ale zdá, že se vědcům tuto hádanku konečně podařilo vyřešit. Podle nich stojí za nízkou gravitací Laurentidská ledová kra, která dříve pokrıvala většinu Kanady. Ta byla sama o sobě silná až 3,7 kilometru a pod její tíhou se v zemi vytvořila proláklina, která narušila gravitační pole planety.

Britskı server Express s odkazem na bádání vědců dodal, že oblast se pomalu dostává do normálu. Proláklina se postupně vzamatovává a za několik tisíc let by na místě měla bıt stejná gravitace, jako kdekoliv jinde na Zemi.

Vědci tím ale své pátrání nezakončili. Zjistili totiž další faktor, kterı způsobil poruchu gravitace. Pod Hudsonovım zálivem se nachází velmi silnı proud magmatu, kterı stahuje tentonické desky pod povrch, čímž zmenšuje objem hmoty v oblasti. I to má prı za následek gravitační problémy.