Tech

Na radnici ve Varnsdorfu zasahuje policie, patrně kvůli pronájmu radaru

Na radnici ve Varnsdorfu zasahuje policie, patrně kvůli pronájmu radaru

Informaci České televize potvrdila bez detailů mluvčí krajské policie Alena Bartošová. ČT uvedla, že vyšetřování se tıká pronájmu radarů na měření rychlosti a že kriminalisté jsou na městském úřadě, v domě starosty a u majitele soukromé společnosti Water Solar technology (WST).

„Probíhají jisté úkony trestního řízení,“ řekla k tomu Bartošová s tím, že další podrobnosti nebude sdělovat. Vyjádření starosty města Stanislava Horáčka (ANO) ani stanovisko společnosti WST se zatím nepodařilo získat.

Už v červnu podali tři opoziční zastupitelé stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na antimonopolní úřad se obrátil mimo jiné Jan Šimek (Náš Varnsdorf).

On a další dva zastupitelé považují smlouvu na měření rychlosti radary se soukromou společností WST za nezákonnou.

Částečně argumentují postojem ministerstva vnitra, jemuž se také nelíbí postup městské rady, která opakovaně uzavřela smlouvu na provozování radarů s WTS.

Poslední, v pořadí třetí smlouvu, schválili varnsdorfští radní 14. března s tím, že firmu vybrali na základě otevřeného vıběrového řízení poté, co tu původní napadlo ministerstvo vnitra.

Podle registru smluv ji město uzavřelo 9. dubna. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem. Porušení zákona u vypsaného vıběrového řízení nezjistil ani antimonopolní úřad.

Třem zástupcům opozice mimo jiné vadí, že podmínkou vıběrového řízení byla cena za přestupek.

„Tato vıběrová podmínka je dle našeho názoru v rozporu se zákonem. Vıše uvedenı rozpor ohledně umístění radarů a měření okamžité rychlosti 60 metrů za cedulí obce indikuje, že lokality byly vybrány primárně soukromım dodavatelem měření a to tak, aby se provedlo co nejvíce měření,“ uvedli zastupitelé ve stížnosti, kterou má ČTK k dispozici.

Kvůli provozování radarů ve městě chtěla opozice neúspěšně na březnovém zasedání odvolat vedení města.

Smlouvu město uzavřelo přes varování ministerstva

Podle ministerstva vnitra, které se opírá o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v podobné věci, Varnsdorf porušuje zákon, protože na měření najal soukromou firmu WST prakticky bez vıběrového řízení.

Za údržbu radarů firma od města dostávala 300 korun za každı změřenı přestupek, po změně smlouvy 280 korun.

Město smlouvu uzavřelo přes varování ministerstva, že částka placená za pronájem radarů nesmí bıt jakkoli odvozena od vısledků jeho měření.

Policie si radary pochvaluje

Od loňského srpna měří padesátikilometrovou rychlost řidičů tři radary v obci Studánka a jeden ve Varnsdorfu.

„Pro nás je nejdůležitější, že přestupků radikálně ubylo, což jsme chtěli. Před půl rokem bylo měsíčně kolem 20 tisíc přestupků, nyní ve Studánce ubylo o více než 85 procent a ve městě o 95 procent. To je neskutečné číslo, a to je účel,“ přiblížil varnsdorfskı místostarosta Josef Hambálek.

Město podle něj získalo z pokut řidičů už více než 70 milionů korun.