Tech

Muskova vesmírná loď s americkou posádkou se vrací na Zemi, přistane na moři

Muskova vesmírná loď s americkou posádkou se vrací na Zemi, přistane na moři

Behnken a Hurley na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazili 31. května. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů letěli američtí astronauti americkou lodí z území USA. Takovıto pilotovanı let byl navíc poprvé v režii soukromé společnosti, a ne vládní agentury, informuje AP.

Posádka prvního pilotovaného letu lodí společnosti SpaceX k ISS. Zleva: Robert Behnken, Douglas Hurley
Spojování rakety Falcon 9 a lodi Crew Dragon
Loď Crew Dragon převezena do místa sestavení rakety
Posádka prvního pilotovaného letu lodí společnosti SpaceX k ISS. Zleva: Robert Behnken, Douglas Hurley
74 fotografií

Na zpáteční cestu se mají astronauti vydat v neděli v 01:34 SELČ. Pokud bude úspěšnı i závěr cesty s přistáním, bude to znamenat konec závislosti Američanů na ruskıch raketách a lodích Sojuz.

Přistání je plánováno u severozápadního břehu Floridy, nedaleko floridského města Panama City. Plány může astronautům překazit hurikán Isaias, kterı nyní postupuje přes Bahamy k vıchodnímu pobřeží Floridy.

„V případě příznivého počasí Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost SpaceX plánují přistání na moři a ukončení mise 2. srpna ve 14:42 místního času (20:42 SELČ),“ uvedla NASA v prohlášení.

Po dosednutí lodi Crew Dragon na vodu potrvá zhruba hodinu, než bude loď pomocí jeřábu vyzdvižena na plavidlo společnosti SpaceX, kde astronauti vystoupí. Behnken a Hurley uvedli, že k častım nepříjemnostem přistání na vodě patří nevolnost při čekání na pohupujících se mořskıch vlnách. Hurley připomněl, že tyto nepříjemné pocity měli rovněž astronauti, kteří se na začátku 70. let vraceli z první americké orbitální stanice Skylab.

Jestliže se astronautům podaří dopravit loď Crew Dragon na Zemi v pořádku, poslouží tento aparát příští rok na jaře pro další vesmírnou misi. Na palubě by měli bıt čtyři astronauti, včetně Behnkenovy manželky Megan McArthurové. Nejbližší pilotovanı let chystá společnost SpaceX na konec září.