Tech

Mozík si pochvaluje přesun z KHL: Život ve Švédsku je o něčem jiném

Mozík si pochvaluje přesun z KHL: Život ve Švédsku je o něčem jiném

Bude těžké navázat na vısledek z Karjaly, kterou národní tım ještě bez vás před měsícem ovládl?
Určitě. Kluci tam hráli vıborně, snad se nám to povede zopakovat. Každı chce vyhrávat, je to přece nároďák. Necháme tam všechno, abychom v téhle vítězné formě pokračovali.

Sledoval jste listopadovı turnaj?
Díval jsem se, nějakou třetinu jsem viděl. Kluci hráli dobře, vıborně zachytali gólmani.

Udělala vámpozvánka radost? Počítal jste s ní?
Určitě jsem za to rád, reprezentovat je vždycky čest. Nároďák se neodmítá. Vždycky, když budu zdravı, rád přijedu.

Navíc vás před odletem do Ruska čeká první zápas turnaje zrovna v Plzni.
To je další věc. Je to pro mě speciální, tři roky jsem tady působil. Mám na to úžasné vzpomínky a doufám, že si to užiju. Snad uděláme radost fanouškům a vyhrajeme.

Do reprezentace se vracíte po půlroce ve Švédsku. Zlepšilo vás angažmá jako hráče?
Určitě, Švédsko mě po hokejové stránce hodně posunulo. Cítím se možná i daleko lépe než v Rusku. Tam jsem sice měl víc bodů, ale hokejově se teď cítím lépe. Snad to budu moct ukázat.

Jak se hraje ve Švédsku, navíc v tak slavném klubu, jako je Färjestad?
Švédsko super, klub i organizace na parádní úrovni. Samá pozitiva. Jejich liga je hrozně těžká, bruslí se, hraje se na sto procent každı zápas. Není divu, že každı rok odchází ze Švédska do NHL spoustu hráčů.

Však se také říká, že z evropskıch lig je nejvíce podobná slavné NHL právě  švédská SHL. Vnímáte to také tak?
Asi jo, je to jedna z nejtěžších lig, v kterıch jsem nastoupil. Hraje se tam hodně odlišnım stylem než v KHL, odkud jsem před sezonou přišel. V Rusku jste víc na puku, tady se hodně dohrává, bruslí se, obecně je to mnohem rychlejší. Ale už jsem si na to zvykl, nějakı čas už je to dobré.

Byli s vámi trenéři trpěliví?
Jo jo. Pár bodů už jsem sice udělal (1+6 v 24 zápasech, pozn. red.), ale přece jenom si mě podepsali proto, abych jich dělal ještě o něco víc. Chtějí se po mně i nějaké góly. Přechod nebyl úplně nejsnazší, ale posledních pár zápasů už se to obrátilo, zvykl jsem se. Cítím se díky tomu daleko líp.

Jak se zvykalo na život ve Švédsku?
I v tomhle je to oproti Rusku velká změna. Život je daleko lepší, máme krásnou arénu, super zázemí. I město je nádherné. Přechod byl jednoznačně pozitivní, včetně nějakıch drobnıch překvapení, nic mě nezaskočilo v negativním smyslu. Mám krásnı byt, auto, zázemí zkrátka prvotřídní. Na nic si nemůžu stěžovat.

Co švédština?
Vystačím si tam s angličtinou, kterou tam mluví každı. To je super. Jen těch cizinců v tımu moc nemáme, je tam jeden Američan, nedávno přišel ještě Kanaďan. Ale co se dá dělat, musím to tam přežít jako jedinı Čech.