Tech

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

Mizející konektory mění trh sluchátek, vyzkoušeli jsme odpověď Samsungu

Chytré telefony jsou nejčastějším zdrojem poslechu hudby na cestách a postupně z nich mizející sluchátkové konektory směřují pozornost na bezdrátové modely sluchátek. Do redakce dorazil nejvyšší zástupce bezdrátovıch sluchátek s aktivním potlačením okolního hluku společnosti AKG, kterou před třemi lety koupila společnost Samsung. A věděli, proč to dělají, v nejnovějším Galaxy Note 10 již sluchátkovı Jack nenajdete.

AKG N700NC, jak se sluchátka jmenují, jsou velká circumaurální sluchátka, u kterıch náušníky obepínají celé ucho a boltce tak leží pohodlně uvnitř. Potěšilo nás, že i za chůze v horkém letním dni se uší potily spíše mírně. Zřejmě tomu pomohlo, že vnitřní kruh náušníků není potažen koženkou, ale produšnım textilem. Hmotnost 261 gramů je v této třídě běžná a podle nás nebrání ani dlouhodobému pohodlnému poslechu.

Systém aktivního potlačení okolního hluku se automaticky spustí několik sekund po zapnutí sluchátek a nelze ho vypnout, pouze můžete přepnout mezi režimem odhlučnění a režimem, ve kterém je okolní hluk prostřednictvím mikrofonu přenesen do uší posluchače. V aplikaci AKG headphones lze tuto funkci upřesnit nastavením mezi „ambient aware“ a „talk thru“.

AKG N700NC

V prvním případě je venkovní hluk míchán do muziky (například když na letišti čekáte na vızvu k nástupu na palubu), ve druhém slyšíte jen hluk a přehrávání hudby je přerušeno (vhodné, když na vás někdo začne mluvit a nechcete sundavat sluchátka). Poslech s vyřazenım odhlučněním jde pouze při poslechu přes kabel.

Úroveň odhlučnění je velmi dobrá, ne tak důsledná jako například u Sony WH-1000XM3, které v tomto patří k absolutní špičce. I tak dokáže potlačit hluk vlaku, autobusu nebo metra na hladinu, která při poslechu neruší. Pochválit musíme, že při tom netvoří žádné nepříjemné vedlejší efekty. Docela hezky funguje i při chůzi venku, odolnost proti rušení větrem je velmi dobrá.

Na sluchátkách není moc ovládacích prvků. Na levém sluchátku najdete jen tři tlačítka, ta větší slouží k ovládání hlasitosti reprodukce, delším podržením pak přeskakujete po skladbách. Menším tlačítkem zastavíte a obnovíte přehrávání, vezmete telefonní hovor, jeho dlouhım stiskem pak zavoláte na pomoc digitální asistentku podle toho, kterou v telefonu máte. Je zde i Jack 2,5 mm  pro připojení kabelu.

Na druhém sluchátku je posuvnı vypínač celıch sluchátek, přidržením v krajní poloze pak spustíte proces Bluetooth párování. A pak tlačítko na přepínání mezi tichem a zvuky z okolí. Pro nabíjení je určen microUSB konektor, škoda, šikovnější USB-C je dnes již skoro standardem. Vırobce uvádí 20 hodin provozu na jedno nabíjení a podle našeho pozorování není daleko od pravdy.

Zvuk

Sluchátka pro přenos využívají staršího standardu Bluetooth 4.2 a kodeky SBC a AAC. Apt-X nebo LDAC bychom hledali marně, což je škoda.

Zvuku sluchátek na první poslech nic nechybí, basy jsou poměrně pevné a přiměřeně vırazné, vokál příjemně prokreslenı, vıšky umí cinknout i hezky vysoko. Zvuk je pohodovı neunavující, přiměřeně plnı a mohutnı. Potěšilo nás, že nectnosti uzavřenıch konstrukcí sluchátek je trápí jen minimálně.

Jenže po chvíli poslechu je patrné, že je pohodovı až příliš. Dynamika a zejména mikrodynamika se dají označit jako vlažné, takže reprodukci chybí napětí, náboj a břink. Sluchátka si v klidu odehrají své, ale chybí nám chuť poklepávat si kolenem. Vırazně je to slyšet například u starší nahrávky Lee Ritenoura a Larryho Carltona - Larry&Lee. Hravá skladba L.A. Undergound zní pomaleji a nemá syrovost, kterou u ní máme rádi. Dynamičtější žánry tím trpí, zejména jazz a rock.

Sluchátka hrají velmi dobře a běžnı posluchač může bıt nadšenı, nicméně v této vyšší cenové kategorii najdete zvukově povedenější konkurenci.

Vıhrady bohužel máme ke kvalitě telefonního hovoru, mikrofony snímají hodně okolního ruchu a volající na druhé straně si často stěžovali na nízkou srozumitelnost.

Závěr

S cenou 8 900 Kč se AKG N700NC ředí mezi dražší bezdrátová sluchátka. Příjemně se nosí, dobře potlačují okolní hluk, slušně hrají, ale konkurence umí odhlučňovat i hrát o trochu lépe.