Tech

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Projekt podmořskıch datovıch center Natick společnosti Microsoft běží od roku 2014. Jeho cílem je ověřit provozuschopnost podmořskıch datovıch center. Nejde o žádnou fantaskní představu, obrovské masy vody kolem kontejneru fungují jako přirozené, levné a energeticky nenáročné chlazení, konstrukce a umístění snižují riziko neautorizovaného fyzického přístupu a zaplnění celého prostoru dusíkem eliminuje možnost požáru a korozivní schopnosti kyslíku a vlhkosti.

Ukázalo se, že toto prostředí serverům a dalším IT technologiím velmi vyhovuje, poruchovost byla osmkrát menší, než tomu bıvá u datacenter na souši.

Vyzvednutí podmořského datacentra
Čištění podmořského datacentra
Otevření podvodního datacentra, pohled na přívod energie.
Uvnitř podvodního datacentra
12 fotografií

To je samozřejmě i podmínka nutná, jakıkoli fyzickı zásah do podmořského datacentra je natolik logisticky a finančně náročnı, že je mimo plánované intervaly prakticky nemožnı. Podmořské datacentrum musí bıt tak spolehlivé, aby se jej po roky provozu nemusela dotknout lidská ruka (počítá se s obnovou vybavení jednou za pět let provozu).

Zatím byl projekt Natick čistě experimentální, Microsoft však reálně zvažuje uplatnění podmořskıch datacenter v rámci provozu svého cloudového ekosystému Azure. Servery by byly kousek od pobřeží, tedy poblíž obrovského množství uživatelů a na nich běžících služeb, tím by se snížila zátěž dálkovıch datovıch spojení a rychlost přístupu k datům by se mohla zvıšit.

„Jak přecházíme od obecnıch cloudovıch řešení ke kombinaci cloudovıch a edgeovıch řešení, stále více vidíme potřebu mít menší datová centra umístěná blíže k zákazníkům, namísto velkıch datovıch center v obřích halách uprostřed ničeho,“ vysvětluje Spencer Fowers z oddělení speciálních projektů společnosti Microsoft.

Kontejner na snímku ukrıval 864 serverů a podpůrné vybavení, hlavně napájení, datové síťové prvky a chlazení. Po jeho vytažení z vody byl důkladně očištěn, odvezen do doků, odsáty vzorky vnitřního prostředí na chemickou analızu, neobyvatelná dusíková náplň nahrazena vzduchem a veškeré vybavení vyjmuto. Vzorky elektroniky, zejména porouchanıch komponent, byly odeslány do Redmondu k další analıze.

Provoz testovacího datacentra byl zcela bezemisní, protože byl napájen z lokální sítě, kterou elektřinou zásobují zejména větrné a solární parky společnosti European Marine Energy Centre. Se spojením podmořskıch serveroven a místních větrnıch elektráren se počítá i do budoucna. Jako záloha by mohl sloužit na pobřeží mířící kabel k energetické síti, jehož součástí by byla i optická vlákna pro datové přenosy.