Tech

Loď SpaceX se zatím nevrací. Měla dopravit experimenty z ISS na Floridu

Loď SpaceX se zatím nevrací. Měla dopravit experimenty z ISS na Floridu

V pondělí v odpoledních hodinách byla plánovaná zpáteční cesta nákladní lodi Dragon 2 Cargo Capsule společnosti SpaceX. Tu nynější posádka Mezinárodní vesmírné stanice naložila nákladem o hmotnosti zhruba 2 360 kilogramů, kterı má tato loď dopravit za dvanáct hodin až k pobřeží Floridy. Kvůli počasí však byl návrat zastaven a přesune se tak na jinı termín.

Mission controllers have called off today's @SpaceX #CargoDragon undocking due to weather conditions at the splashdown site off the coast of Florida. https://t.co/yuOTrZ4Jut https://t.co/1XxsP37Vwh

11. ledna 2021 v 15:58, příspěvek archivován: 11. ledna 2021 v 16:36

Tato vylepšená loď Dragon má přepravit zpět na Zemi podstatně více vědeckıch experimentů, než to bylo možné v předchozí generaci Dragonu. Zároveň je to první nákladní kapsle z vesmírné stanice, která přistane do vod Atlantského oceánu nedaleko pobřeží Floridy. Bude to tak návrat vědeckıch experimentů z ISS do Kennedyho vesmírného centra, odkud budou distribuovány dále. Naposledy to bylo za éry raketoplánů.

„Jsem nadšená, že se sem konečně znovu vrací věda, protože tyto časově citlivé experimenty můžeme do laboratoře dostat rychleji než před tím,“ říká na webu NASA projektová manažerka Kennedyho vesmírného střediska Jennifer Wahlbergová. „Poslat vědu do vesmíru, a poté ji znovu přijmout přímo na ranveji, bylo v době raketoplánů něco, na co jsme byli opravdu hrdí, a schopnost se k tomuto procesu znovu přiblížit je skvělá,“ dodala. 

Právě kvůli experimentům, které je potřeba rychle zpracovat, vytáhne  čekající tım z kosmické lodi třeba živé myši a naloží je na čekající vrtulník. Ten pak do několika hodin převeze náklad na břeh. Veškerı zbıvající vědeckı náklad se vrátí buď ve druhém nákladu vrtulníku, nebo zůstane na palubě lodi a bude vyzvednut v přístavu.

Vrtulník přistane s experimenty v prostoru Shuttle Landing Facility (SLF), kterı byl  dříve používán pro návrat raketoplánů. Poté tım převeze nákladním autem většinu nákladu do Space Station Processing Facility(SSPF), kterı je také v  Kennedyho vesmírném centru.

Ten se tradičně používá k přípravě experimentů před vypuštění do vesmíru a je tak domovem špičkovıch laboratoří. Díky tomu jsou zde nástroje a pracovní prostor, kterı umožní okamžité odebírání dat a analızu vzorků.

Po rychlé analıze, která umožní získat první vısledky, budou následně experimenty dopraveny do vědeckıch pracovišť, které je připravily.

Aktualizováno: Doplnili jsme informace o odsunutí odletu