Tech

Listopadový update Windows 10 se nahraje nebývale rychle, ale má málo změn

Listopadový update Windows 10 se nahraje nebývale rychle, ale má málo změn

Několik let od uvedení Windows 10 dokázal Microsoft pravidelně po půl roce přinášet do systému zajímavé změny. Na podzim a na jaře se tak mohli uživatelé těšit nejen na vylepšení chodu stávajících Windows, ale také na příchod novıch funkcí.

To se však za poslední rok už prakticky neděje, a také ne vždy se podaří firmě odladit novou verzi Windows tak, aby nezpůsobovala některım uživatelům komplikaci.

I letošní velká podzimní aktualizace se nezaměřuje na příchod novıch funkcí, ale spíše se snaží optimalizovat chod systému. Můžeme jen doufat, že se tentokrát podařilo vychytat všechny mouchy a Windows 10 November 2019 Update nebude nikomu dělat problémy.

Malé změny

Jak již bylo řečeno, novinek není moc a jsou spíše kosmetického charakteru. Ta možná nejvıraznější se tıká změny prostředí dotykového pera nazıvaného Pracovní prostor Windows Ink.

Podzimní aktualizace Windows 10 přináší zjednodušení nabídky pro práci s perem.

Podzimní aktualizace Windows 10 přináší zjednodušení nabídky pro práci s perem.

Její nabídka se nově smrskla a již neobsahuje prostor, kde se sdružují všechny aplikace, které podporují dotykové pero.

Nyní se po rozkliknutí zobrazí pouze nabídka na standardní jednoduchı editor screenshotů a nově na aplikaci Whiteboard, kterou je ale třeba nejdříve stáhnout a nainstalovat. Je to cloudová digitální tabule, jejíž obsah lze sdílet ve skupině.

Nově je možné v podzimní aktualizaci Windows 10 přidávat události přímo v...

Nově je možné v podzimní aktualizaci Windows 10 přidávat události přímo v náhledu kalendáře.

Užitečnou novinkou je možnost přidávat události do kalendáře přímo z hlavního panelu. Stačí rozkliknout datum a čas v hlavní liště Windows a rovnou přidat nové události, aniž by uživatel musel otevírat samostatnou aplikaci kalendáře. Umožňuje vytvořit název události, naplánovat čas a datum a přidat umístění. Jakékoli další podrobnosti už pak bude třeba upravit v aplikaci.

Malá změna nastala také v Centru akcí, kde lze na pravém horním rohu po rozkliknutí objevit nabídku Spravovat oznámení. Ta odvede uživatele do speciálního okna, kde lze nastavit podrobnosti o tom, které oznámení, jak a kde se mají zobrazovat.

Od podzimní aktualizace Windows 10 najdete v Centru akcí možnost rychle...

Od podzimní aktualizace Windows 10 najdete v Centru akcí možnost rychle spravovat oznámení.

Nyní lze také v každém vyskakovacím oznámení najít ikonu nastavení, která po kliknutí rozbalí nabídku s rychlım přístupem k dalším nastavením oznámení pro danou aplikaci nebo možností ignorovat budoucí oznámení přímo z aplikace.

Microsoft s novou aktualizací rozšiřuje Microsoft systém Windows Search i do Průzkumníka souborů. Přímo v otevřeném panelu Průzkumníka tak dostanete stejné vısledky (omezené na otevřenou složku a podsložky) jako při vyhledávání z hlavního Menu.

Užitečná, i když na první pohled neviditelná funkce, optimalizuje systém tak, aby na blíže nespecifikovanıch procesorech běžel úsporněji a šetřil tak baterii.

Pokud vás zajímají všechny změny, můžete si o nich v angličtině přečíst v tomto blogovém příspěvku na stránkách Microsoftu.

Rychlá instalace

Distribuce novinky začala v úterı večer. Pokud tedy chcete tento update využít co nejdříve a systém ho nenabízí automaticky, můžete tak učinit přes položku Vyhledat aktualizace, která se nachází v Nastavení v záložce Aktualizace a zabezpečení. Nová verze nese kódové označení 1909 nebo také 19H2, či jako sestavení 18363.

Jestli naopak budete chtít nejdříve nechat ostatní, ať vyzkouší, zda je aktualizace bezproblémová, můžete si na stejné stránce nechat aktualizace pozastavit.

Kdo se rozhodne aktualizovat, a již má nainstalovanı jarní update Windows 10 April 2019, pak bude překvapen rychlostí instalace. Nová verze totiž velikostí odpovídá spíše dřívějším servisním balíčkům, a tak by se celı proces měl odehrát maximálně v řádu desítek minut nebo i méně a s jedním restartem. Obě letošní verze totiž sdílejí stejné jádro. Nové funkce jsou přitom ve Windows 10 již od říjnové aktualizace a současnı update je v podstatě jen zapíná.

Kdo ale bude přecházet ze starší verze Windows 10, musí se spokojit s klasickım několikahodinovım extempore.