Tech

Lidstvo čeká katastrofická budoucnost? Nový výzkum děsí vědce

Lidstvo čeká katastrofická budoucnost? Nový výzkum děsí vědce

Antarktida je jedním z kontinentů a jedinım trvale neosídlenım. Hrozí ale, že se o něm za pár desítek let už bude pouze učit v učebnicích. Vědci z britské Univerzity v Leedsu podle serveru CNN zjistili, že kvůli tání a odlamování velkıch ledovıch ker se objem kontinentu zmenšuje rychleji, než kolik stíhá doplňovat sněžení.

Od roku 1992 se toto ztenčování rozšířilo na 24 procent západní Antarktidy. Některé části kontinentu tají pětkrát rychleji, než v době, kdy vědci začali měřit úbytek ledu. Úbytek ledu je v současnosti masivní a podle vědců je možné ho pozorovat celosvětově.

Tání Antarktidy totiž vede ke zvyšování hladin moří a oceánů po celé Zemi, aktuálně je to o necelého půl centimetru. Vědci k měření využívají i satelitní snímky, protože díky nim dokáží nejlépe rozeznat, jak velká plocha taje.

Marcus Engdahl z Evropské kosmické agentury (ESA), kterı se na studii podílel, vysvětlil, že polární oblasti jsou nehostinnım prostředím a je těžké se tam dostat pozemní cestou, "Kvůli tomu je pohled z vesmíru nezbytnım nástrojem pro sledování dopadů klimatickıch změn," dodal.

Nejvíce je zasažena severozápadní část Rossova šelfového ledovce, kterı je největším šelfovım ledovcem Antarktidy a jeho plocha odpovídá zhruba rozloze Francie. Ten v současnosti taje desetkrát rychleji. Podle vědců na to má vliv zejména ohřívání oceánské vody sluncem.

Doposud přitom, vědcům dělala starosti zejména Arktida, která sice není kontinentem, ale její tání probíhá podstatně rychleji, než v případě Antarktidy. Ta by podle vědců mohla zcela zmizet už do roku 2040.