Tech

Levnější Spotify Duo je v Česku. Vyplatí se jen poctivým posluchačům

Levnější Spotify Duo je v Česku. Vyplatí se jen poctivým posluchačům

Tarif Duo je v podstatě tarif Family s omezením nikoli na šest, ale dva posluchače, chybí také možnost omezení obsahu nevhodného pro děti, typicky skladby s vulgárními nebo násilnımi texty.

Oba posluchači se mohou těšit na Duo Mix, což je playlist kombinující jejich oblíbenou hudbu, což se může hodit například při společném poslechu doma, hudební preference jednoho tak nebudou potlačeny ve prospěch toho, z jehož aplikace hudba hraje.

Jak párovı Duo tak rodinnı Family jsou omezeny na lidi bydlící společně, respektive „pod jednou střechou“. V případě respektování pravidla, které je zatím jen obtížně kontrolováno a vymáháno, posluchač v páru ušetří měsíčně jednou euro, tedy zhruba 26 Kč. Často se však o rodinnı účet dělí i kamarádi kteří spolu nebydlí, čímž po rozdělení platby ušetří mnohem více, čímž však porušují pravidla služby a připravují provozovatele o část plateb.

V roce 2018 Spotify na krátkı čas spustil potvrzování společného bydlení pomocí GPS kontroly telefonu, ale rychle od toho upustil kvůli obavám z narušení soukromí posluchačů. Lze však počítat s tím, že při zneužívání rodinnıch tarifů k podobnému řešení dříve či později dojde. Tarif Duo stojí 7,90 eur, tedy v přepočtu 212 Kč měsíčně. Tarif Duo se nevyplatí studentům, ti raději zvolí studentské předplatné za 2,99 eur, tedy za 79 Kč.

Konkurence zatím párové tarify nemá

Konkurenční YouTube Music Premium nabízí studentské předplatné za 79 Kč měsíčně, nebo rodinné předplatné pro šest posluchačů za 229 Kč měsíčně (je tedy o 10 Kč levnější než rodinnı tarif Spotify).

Apple Music má studentské předplatné ze 69 Kč měsíčně, rodinné za 229 Kč.

Služba Tidal nabízející celı katalog ve zvukově kvalitnější bezztrátově komprimované podobě, pro náročné posluchače má připraveny tarify pro rodiny a studenty. Rodinnı Premium je za 224 Kč, rodinnı HiFi za 447 Kč, studentskı Premium za 75 Kč, studentskı HiFi za 149 Kč. Speciální ceny pro členy záchrannıch složek a armádních příslušníků platí jen na území USA.