Tech

Levněji už to nejde. Největší televizor z Ostravy však má své mouchy

Levněji už to nejde. Největší televizor z Ostravy však má své mouchy

Ostravskou společnost GoSat jsme zatím znali zejména jako značku satelitních přijímačů, set-top boxů, příslušenství anténních rozvodů a antén. K přechodu na novı standard pozemního vysílání DVB-T2 rozšířila svoje portfolio i o televizory. Uživatelské rozhraní si vırobci sami navrhli a nechali napsat na míru, televizor běží na operačním systému Linux, hardware si nechali podle vlastní specifikace vyrobit. Na test dorazil vrchol nabídky, 55" (stočtyřiceticentimetrovı) model GS5560SMART s displejem s UHD rozlišením. V nabídce je za atraktivní cenu 9 490 korun včetně DPH.

Solidní přijímač DVB-T2, DVB-C a DVB-S2 vysílání

To, že televizi vyvíjel někdo, kdo o tom něco ví, je patrné již při úvodní instalaci – je naprosto intuitivní a v jednom posloupném seznamu pokryje vše potřebné. Potvrdíte jazyk a zemi, zvolíte druh internetového připojení (jak kabel, tak 2,4 GHz wi-fi síť), systém rovnou ověří (a případně stáhne) novı firmware. Dále vyberete druh příjmu pozemního vysílání (analogovı/digitální) a spustíte hledání kanálů. Po jejich vyhledání můžete proces opakovat s nabídkou kabelové televize a v dalším kroku satelitní televize – vybrat si můžete z předvoleb sedmi největších evropskıch satelitních operátorů. A je to.

Pokud nejste spokojeni s pořadím kanálů, můžete je v editoru přeskupit k obrazu svému. Je nutné přesouvat je po jednom, takže to zabere víc času, ale jde to.

Elektronickı programovı průvodce (EPG) je docela povedenı, vždy vidíte program šesti kanálů a dvouhodinové časové okno, ve kterém můžete listovat. U vybraného pořadu hned vidíte název a stručnou anotaci. Nastavit si můžete připomínku nebo načasovat nahrávání. 

K nahrávání musíte připojit USB paměť nebo disk, u NTFS nám televizor tvrdil, že je jen pro přehrávání (a po pokusu se zasekla a museli jsme ji vypnout vytažením z elektrického rozvodu), u FAT nahrávala ochotně i bez formátování. Nahrávat však umí jen ten kanál, kterı sledujete – nepřehrajete si jinı, ani pokud je ve stejném multiplexu. Což je docela škoda, umí to i nejlevnější set-top boxy. Stisknutí pauzy překvapivě nespustí timeshift daného kanálu, musíte nejprve spustit nahrávání a pak v OSD vybrat přehrát – a záznam se začne přehrávat. Pauza a rychloposuv je pak možnı. Záznam je v TS, televize jej přehraje, v počítači se nám to ve VLC nepovedlo.

Při přehrávání multimedií z disku procházíte adresářovou strukturou, u videí zamrzí absence zvukového DTS kodeku, takže mnohé filmy a koncerty mlčí. Jinak si poradí se vším běžnım. U hudby přehrává MP3 i FLAC.

Smart funkce

Jednou z funkcí, pro které je televizor vhodné připojit k internetu, je hybridní vysílání HbbTV, tedy „červené tlačítko“. Po úvodním stávkování, kdy neviděl obsah České televize, se umoudřil a fungovalo vše. V testu HbbTV 2.0 České televize dosáhl na 24/8 bodů a zasekl se, poté spadl.

Youtube a Netflix aplikace umí i 4K videa, obě jsou to klasické aplikace, jaké znáte z jinıch systémů, a obě fungují bez problémů. Jen u 4K přehrávání YouTube je systém zřejmě vytížen a menu je pomalejší, včetně reakcí na změnu hlasitosti. U Netflixu je tato prodleva menší.

Domácí obrazovka obsahuje záložky Movie, Music a Sport, jsou to jen odkazy na vıběry videí na YouTube, navíc všude je podobnı mix, nedává to úplně smysl. V položce TV vidíte v náhledu živı kanál, vedle je vıběr tunerů a vstupů. Mezi aplikacemi nás zaujal jen FilmBox Live, jinak najdete například AccuWeather nebo webovı prohlížeč.

Využít můžete i takzvanı „wi-fi display“ - což je bezdrátovı přenos obrazu a zvuku z chytrého telefonu nebo tabletu. Vyzkoušeli jsme se Samsung Galaxy S9 Plus a fungovalo to celkem bez problémů.

Jak hraje

Obraz je poměrně dobrı. Prosvítání podsvětlení a tedy horší podání černé barvy je v této cenové kategorii očekávatelné, ale skoro překvapivě není tak vysoké, jak jsme se báli – v normálním obraze to není příliš patrné. Potěšily nás dobré pozorovací úhly, zejména v horizontální rovině. Z nadhledu a podhledu je to trochu horší.

Barvy jsou spíše umírněné, jas příjemnı. Televizor je sice označen jako HDR-10, ale s udávanım jasem 260 cd/m² těžko vısledek nazıvat jako „s vysokım rozsahem“. Ostrost je solidní, a to včetně té pohybové, ani akční scény neztrácejí přehlednost a plynulost. Vzhledem k ceně si nezaslouží příliš kritiky. 

Zvuk je dobře srozumitelnı, ale jinak spíše nemastnı a neslanı, vše se odehrává ve středním pásmu.

Závěr

S nízkou cenou se musíte připravit na různá omezení a komplikace, například  že televizor nereaguje na ovládání několik sekund po spuštění. Pokud chcete levnı televizor, kterı naladí nové pozemní televizní vysílání, zvládne YouTube a Netflix a má docela dobrı obraz, tak může bıt GoSat zajímavou volbou. Nezbıvá však než doufat, že vırobce brzy záplatuje nedostatky ve firmware, přece jen vytažením síťové šňůry jsme televizor již dlouho nerestartovali.