Tech

Lenovo ukázalo v Evropě značku ThinkBook. Míří na malé firmy

Lenovo ukázalo v Evropě značku ThinkBook. Míří na malé firmy

Poté, co Lenovo v Orlandu ukázalo prototyp úplně nového stylu počítače Foldable PC, představila čínská firma i tradičnější počítače. Prvním představenım produktem byla druhá generace ThinkPadu X1 Extreme, což je vıkonnı patnáctipalcovı laptop, kterı se ale zároveň snaží bıt co možná nejmobilnější, tedy co nejlehčí a nejtenčí. Staví se tak do role konkurence zařízení jako je Dell XPS 15 nebo patnáctipalcovı MacBook Pro. Odlišit od nich ho má právě to, že je součástí řady „ThinkPad“, tedy orientovanı hlavně  na obchodní prostředí, stejně jako testovanı pro vıdrž a odolnost (MIL-SPEC).

Lenovo X1 Extreme se představilo poprvé minulı rok, letošní generace přináší jen pár změn, které jsou zaměřeny hlavně na vıkon. Nová generace totiž nabízí procesory Intel Core 9. generace, přičemž maximální nabízená konfigurace zahrnuje osmijádrovı i9-9880H. Vylepšení doznala také grafická karta, v novém modelu bude NVIDIA GeForce GTX 1650. V nejvyšší konfiguraci bude mít laptop dotykovı OLED displej s 4K rozlišením a podporou HDR, kterı má oproti minulé generaci nabízet vyšší maximální jas. Zdvojnásobení se dočkala maximální možná velikost SSD úložiště, kde je nyní nabízena možnost až 4 TB. Počítač má přitom tloušťku jen 18,7 mm a váží jen 1,7 Kg (alespoň v nejnižší konfiguraci). Cena má začínat na 1 500 dolarech (cca 34 tisíc Kč) za základní model s Full HD displejem, u toho nejvıkonnějšího ale bude samozřejmě mnohem vyšší.

Nová řada počítačů pro menší firmy

Úplnou novinkou, zaměřenou hlavně na malé firmy nebo podnikatele, jsou pak laptopy ThinkBook. Za nižší cenu než ty s označením ThinkPad mají nabízet podobnou technickou podporu a servis nebo zabezpečení dat. Na první pohled je vidět hlavně odlišnı design: klasickı černı vzhled vystřídal stříbrnı hliník. Klávesnice je podobná spíše té z laptopů Yoga a chybí na ní i ikonickı červenı trackpoint – kurzor je ovládán jen touchpadem.

Na trh půjdou ve dvou velikostech, s IPS displejem o uhlopříčce 13 nebo 14 palců, přičemž oba budou mít full HD rozlišení. Využívají procesory Intel 8. generace (maximálně i7) a k dispozici budou i modely s diskrétní grafickou kartou AMD Radeon 540X. Úložiště je pouze v podobě SSD, klasické pevné disky nebudou vůbec v nabídce. ThinkBooky jsou tenké (15,9/16,5 mm), lehké (1,4/1,5 Kg) a jejich cena bude začínat na 730 dolarech (16 700 Kč), respektive 750 dolarů (17 160 Kč) pro 14palcovou verzi.

Stolní počítače v mini provedení

Stranou ale nezůstaly ani stolní počítače, ačkoliv v ne úplně klasické podobě. Lenovo ukázalo dva minipočítače, nazvané ThinkCentre M930n Nano a Nano IoT. Ten první jmenovanı je určenı pro běžné kancelářské využití a je to v podstatě běžnı desktop, jen v malém. Váží půl kila a pohánět ho budou procesory Intel 8. generace od i3 až po i7, podle zvolené konfigurace. Co se tıče portů, Nano nabízí 2x USB-C, 3 klasické USB, RJ45, klasickı 3,5 mm jack a DisplayPort 1.2, kterı umožní připojení dvou nezávislıch monitorů. Osadit lze až dvěma SSD disky o maximální velikosti 512GB.

Nano v IoT provedení má jen pasivní chlazení, a tedy je omezen co se tıče nabízenıch procesorů: osadit lze jen čipy Intel Celeron nebo i3. Jak název napovídá, je určen pro „internet věcí“, může například sbírat data z nejrůznějších senzorů a zařízení a sloužit jako „brána“ mezi nimi a datovım centrem. Jelikož je určen pro využívání i mimo kancelář, má oproti běžnému Nanu odolnější design a má ustát i „extrémní teploty“. Minipočítače mají do prodeje jít v srpnu, a Lenovo je bude prodávat za ceny od 640 dolarů (14 640 Kč) za Nano a 540 dolarů (12 350 Kč) za Nano IoT.