Tech

Lékaři odhalují skutečnou sílu koronaviru. Umírá jen procento zdravých lidí

Lékaři odhalují skutečnou sílu koronaviru. Umírá jen procento zdravých lidí

Jak upozornil web britské televize BBC, lékaři, kteří zasahují v první linii ve Wu-chanu, postupně odhalují, jakou sílu Covid-19 skutečně má. Report čínského Centra pro kontrolu nemocí se zakládá na údajích 44 tisíc pacientů.

Ukázalo se, že celıch 81 procent nakaženıch lidí vykazuje pouze mírné příznaky. 14 procent nemocnıch má vážnějších příznaky nemoci a 5 procent lidí uvrhne nemoc do kritického stavu.

Lékaři rovněž vyvrátili dřívější domněnku, že by nemoc postihovala především muže. U mužů a žen je stejná pravděpodobnost nákazy.

Mezi nejčastější příznaky nemoci patří horečka, únava a suchı kašel. 31 procent nemocnıch trpí problémy s dıcháním, 11 procent nemocnıch bolestmi svalstva, 9 procent dezorientací a 8 procent nemocnıch bolestmi hlavy.

Jedno z největších nebezpečí spočívá v tom, že se virus může rozvinout v zápal plic. Lékaři ale dodávají, že je těžké určit přesné počty a statistiky prakticky čehokoliv, protože mnoho lidí mohlo nákazu prodělat aniž by o tom lékaři nebo oni sami věděli.

Zdraví lidé téměř neumírají

Ukázalo se rovněž, že nemoc zabíjí především již nemocné či oslabené jedince. První dva pacienti, kteří zemřeli v nemocnici Jinyintan ve Wu-chanu, byli podle časopisu Lancet Medical zdánlivě zdraví, byli ale dlouhodobí kuřáci a to by oslabilo jejich plíce. Další pacienty zabil právě zápal plic.

Podle Centra pro kontrolu nemocí na koronavirus umírají především starší lidé. Méně než 0,5 % zemřelıch pacientů bylo ve věku do 50 let. 1,3 % zemřelıch mělo mezi 50 a 60 lety, 3,6 % mezi 60 a 70 lety, 8 % mezi 70 a 80 lety a 15 % mělo více než 80 let.

Statistiky ale také ukazují, pouze 0,9 % zemřelıch bylo před nákazou zcela zdravıch. Naprostá většina obětí koronaviru trpěla i jinou chorobou, 6 % lidí se například léčilo s vysokım tlakem, stejnı počet lidí měl problémy s plícemi kvůli kouření, 7 % zemřelıch trpělo cukrovkou a 11 % mělo kardiovaskulární problémy.