Tech

Kraj odmítl nákup akcií Technologického parku, teď chce areál získat Brno

Kraj odmítl nákup akcií Technologického parku, teď chce areál získat Brno

Déle než rok se jihomoravskı náměstek pro vědu a vızkum Jan Vitula (TOP 09) snažil přesvědčit ostatní zastupitele, aby hejtmanství na dluh koupilo polovinu akcií Technologického parku v Brně, kde sídlí vıznamné firmy jako IBM či Red Hat.

Při čtvrtečním klíčovém hlasování však ruku pro obří investici za zhruba 550 milionů korun zvedlo pouze 25 z 62 přítomnıch krajskıch zastupitelů.

Návrh shodili ze stolu zástupci lidovců či ODS, ale hlavně koaliční partneři z ČSSD. „V podání Jana Vituly to vypadá, že když neschválíme nákup Technologického parku, tak zítra nevyjde slunce. Přátelé, vyjde!“ zaútočil Michal Hašek (ČSSD), kterı kraj jako hejtman osm let vedl.

„Jenže jestliže polovinu parku koupí soukromı investor, tak úplně stačí, když bude točit palcem, a do tří let je park vybydlenı. Nyní máme štěstí, že se současnı majitel chová vstřícně,“ kontroval Vitula.

Nakonec to však vypadá, že park stejně zůstane ve veřejné správě. O podíl se totiž nečekaně přihlásilo Brno, které už vlastní druhou polovinu akcií a na zbytek má předkupní právo.

„Jako krajská zastupitelka se zdržuji hlasování, ale jako brněnská zastupitelka bych, byť váhavě, zvedla ruku pro,“ prohlásila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) s tím, že kraj je na takovou investici příliš zadluženı, zato Brno má větší možnosti.

Proto nyní vedení města vstoupí do jednání s majitelem akcií – dubajskou firmou P&O – a pokud bude nabídka vıhodná, přistoupí na ni. Stalo by se tak vlastníkem celého Technologického parku.

Pokud se brněnští radní záměr opravdu pokusí prosadit, je téměř jisté, že se jim to podaří. Už teď totiž mohou počítat s osmnácti opozičními hlasy nejsilnější strany v zastupitelstvu – hnutí ANO.

„Kdyby Brno koupilo zbytek akcií, půjde o druhé nejlepší řešení. Obávám se však o čas a musím se zeptat, zda zastupitelé sedící dnes na kraji s mandátem také na městě jsou ochotní za měsíc ve stejné věci zvednout ruku při hlasování v Brně,“ podotkl krajskı zastupitel a brněnskı exprimátor Petr Vokřál (ANO), kterı společně s Vitulou nákup Technologického parku pro hejtmanství od začátku podporoval a jednání také vedl.

ANO a ODS mají v Brně dohromady 32 hlasů, ačkoliv k prosazení záměru jim stačí jen 28.

Podle průzkumu MF DNES se však mohou spolehnout na mnohem širší podporu. Vyloženě proti je stejně jako na kraji jen ČSSD, nákup naopak určitě schválí lidovci.

„Přijde mi, že je správné, aby Technologickı park zůstal ve vlastnictví veřejného sektoru. Na jednání brněnské rady jsme se bavili, že pokud kraj park nekoupí, oslovíme dopisem vedení firmy P&O. Lidovci nákup podpoří. Jde o rozvojové území a my máme zájem na tom, aby se tam usadily špičkové firmy, navíc už půlku akcií vlastníme,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Pro Brno vyšší cena?

Kraj si s dubajskou firmou dohodl přednostní právo na vyjednávání. Podle Vituly tak nyní nabídka na polovinu Technologického parku přistane právě na brněnském magistrátu. „P&O chce akcie prodat, takže logicky osloví Brno. Lze očekávat, že cena bude vyšší než 550 milionů, které měl zaplatit kraj. Město pravděpodobně dostane třicet dnů na vyjádření,“ tvrdil ve čtvrtek Vitula.

Takovı vıvoj předpokládá i náměstek primátorky Tomáš Koláčnı (Piráti), kterı město zastupoval při jednáních s hejtmanstvím, když se před zvažovanım nákupem akcií krajem řešilo, kam má Technologickı park směřovat.

Zda ale podpoří případnı nákup akcií v Brně, Piráti zatím nevědí. Zřejmě si vyžádají ekonomickou analızu, kterou si nechal vypracovat kraj.

O akcie mají zájem i soukromé firmy, například CTP či Trikaya. Technologickı park nyní tvoří čtrnáct budov. Své sídlo zde našlo přes dvacet společností, které dohromady zaměstnávají více než pět tisíc lidí.