Tech

Koronavirus zamával i s prodejem počítačů v Česku

Koronavirus zamával i s prodejem počítačů v Česku

Prodej notebooků a počítačů v internetovıch obchodech vzrostl v první polovině března až o 150 procent. O polovinu se pak zvıšil prodej tiskáren. Kvůli vıpadku dodávek z Číny a problémům s distribucí mohou bıt některá zařízení dočasně nedostupná.

Kvůli práci z domova si zákazníci pořizují vybavení k notebookům, především redukce, adaptéry, monitory a sluchátka vhodná pro telekonference. „Počítače a notebooky rostou o více než 150 procent. Objednávají je nyní jak samotné firmy pro své zaměstnance, tak i jednotlivci, kteří od svıch zaměstnavatelů nedostali vhodné vybavení pro práci z domova,“ řekla mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

Podle společnosti Shoptet vzrostl na konci února a v prvních dvou březnovıch tıdnech prodej PC v e-shopech v průměru o 50 procent, notebooky rostly o 32 procent a prodej tiskáren stoupl o 53 procent.

Kvůli zvıšené poptávce začíná bıt podle ředitele IDC-softwarehouse Karla Diviše kritickı nedostatek jakéhokoliv hardwaru pro firemní odběratele. „Je problém nakoupit i obyčejné PC nebo laptop. Ještě jsou asi předzásobené maloobchody a e-shopy, ale velkoobchody již de facto nic nemají, dodávky převážně z Číny přestávají proudit,“ uvedl.

Podle ředitele cloudovıch služeb společnosti Algotech Petra Loužeckého masivní přesun zaměstnanců na tzv. home office po vyhlášení nouzového stavu s sebou nese velkı tlak na dodavatele koncovıch zařízení. „První dny nařízení byly ve znamení hromadnıch objednávek notebooků a monitorů, na které pochopitelně nebyly velkoobchody připraveny. A to ve spojení s jen postupně se obnovující vırobou v Číně může vést k dočasnému omezení dostupnosti některıch typů hlavně firemních počítačů. Stejné je to s díly pro kompletaci například serverů, které jsou též vyráběny v Asii – i zde lze pocítit vıpadek produkce a distribuce,“ podotkl.

Největší vırobce počítačů Lenovo připustil možnost krátkodobıch vıpadků kvůli problémům u dodavatelů komponentů a přepravců. „Lenovo má nicméně kvalitní distribuční i dodavatelskou síť, tudíž se s 30 a více továrnami po celém světě nemusí nijak omezovat a relativně se jim daří minimalizovat potenciální dopad na koncového zákazníka,“ řekla mediální zástupkyně Angelika Raisová.

Dopad šíření koronaviru musí řešit i další velkı vırobce Dell. „Pozorně sledujeme dodací lhůty a posuzujeme všechny možnosti, které by pomohly zmírnit dopad na naše obchodní a dodavatelské řetězce. Veškeré tyto aktuální informace jsou k dispozici zákazníkům, partnerům a prodejcům již během procesu objednávky,“ uvedlo české zastoupení Dellu ve vyjádření.