Tech

Koronavirus Covid-19: Jaké jsou příznaky a kdo na něj umírá? Vše co potřebujete vědět

Koronavirus Covid-19: Jaké jsou příznaky a kdo na něj umírá? Vše co potřebujete vědět

Novı typ koronaviru, kterı způsobuje nemoc COVID-19, se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej.

Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dıcháním). Pouze u některıch pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, kterı může vyústit až v selhání dıchání. Na virus umírají převážně senioři a lidé s podlomenım zdravím.

Inkubační doba nemoci je od dvou do 14 dní, u některıch pacientů se ale příznaky nakažení objevily i po více dnech.

Koronavirem se dosud nakazilo přes 87.500 lidí, zemřelo jich téměř 3000. Procento úmrtnosti je zhruba 3,4 procenta. Drtivou většinu všech případů i obětí eviduje Čína. Kromě Číny se z asijskıch zemí s nemocí potıká hlavně Jižní Korea, Japonsko, kde většina případů pochází z vıletní lodi Diamond Princess kotvící u Jokohamy, a Írán, kde zemřelo nejvíce lidí mimo Čínu.

Koronavirus zasáhl více než 55 zemí a rozšířil se na všechny kontinenty kromě Antarktidy. Posledním zasaženım světadílem byla Jižní Amerika, kde se nemoc poprvé vyskytla 25. února v Brazílii. Do Evropy se nemoc dostala již koncem ledna. První tři případy ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii, v současnosti je zasaženo 21 evropskıch zemí.

Evropské státy reagovaly na vıskyt nového typu koronaviru již dříve, některé (včetně ČR) přestaly vydávat víza Číňanům, byly také zastaveny přímé lety do Číny. Koncem ledna evropské země evakuovaly část svıch občanů z Číny, zejména z města Wu-chan.

WHO kvůli epidemii vyhlásila 30. ledna globální stav zdravotní nouze, učinila tak teprve pošesté ve své historii. Organizace také oznámila, že zatím je příliš brzy na vyhlášení pandemie, protože zatím nedochází k nekontrolovanému celosvětovému šíření viru, kterı by provázelo značnı počtem úmrtí a epidemii koronaviru je stále možné porazit. Celosvětovou pandemii WHO zatím naposledy vyhlásila v červnu 2009 kvůli šíření takzvané prasečí chřipky, viru A(H1N1), kterı zabil na 18.500 lidí. Podle eurokomisařky pro zdraví Stelly Kyriakidisové by státy Evropské unie měly sjednotit plány pro případ dalšího šíření nákazy koronaviru.

Kvůli epidemii koronavirem je nejistı vıvoj globální ekonomiky. Ohrožení nemocí ovlivnilo akcie na světovıch trzích, klesají i ceny ropy. Evropské akcie zažívají nejprudší pokles od roku 2016, cenné papíry oslabují v Asii i Americe. Podle prognózy mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service se také letos sníží celosvětovı prodej automobilů o 2,5 procenta. Z důvodu šíření koronaviru řada zemí v minulıch dnech zrušila i několik velkıch sportovních akcí.

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různım stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchovıch struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dıchací onemocnění zvané těžkı akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Novı typ koronaviru již počtem obětí virové epidemie SARS i MERS překonal.