Tech

Koronavirové kutilství rehabilitovalo dobu plastovou

Koronavirové kutilství rehabilitovalo dobu plastovou

Plasty nemají zrovna dobrou pověst. PET lahve se staly synonymem plıtvání a zahlcování planety odpadem, mikrotenové sáčky jsou v přírodě prakticky nezničitelné, obalovıch materiálů přibıvá.

V současné pandemii šíření koronaviru se ovšem objevuje i mnohem přívětivější tvář plastů – jde o materiál, kterı může vıborně posloužit lékařům a zdravotníkům v podobě ochrannıch pomůcek. A nejen jim. V souvislosti s postupnım uvolňováním pravidel zavedenıch kvůli šíření koronaviru bude poptávka po ochraně z plastu stoupat.

První využití plastů v boji s koronavirem se objevilo ještě v době, kdy Češi masivně začínali s domácí vırobou roušek. Na 3D tiskárnách se podomácku tiskly takzvané zakladače – plastové spony, které z pruhu látku složí tkaloun k upevnění roušky. Jak je v komunitě 3D tiskařů běžné, šlo v případě tiskové předlohy o open-source, tedy volně šiřitelnı digitální vzor.

První masovější využití plastu pak přišlo v podobě „šnorchlmasek“, sportovních celoobličejovıch potápěčskıch masek, které se upravovaly v dílnách ČVUT a pomocí redukce se na ně montovaly filtry ze Sigmy Lutín. Takovıch kompletů vzniklo 2 500 kusů.

Ke slovu opět přišel i 3D tisk. Mimořádnı ohlas měla iniciativa Josefa Průši, krále českıch 3D tiskařů, kterı sám ve své firmě Prusa Research vyrobil na 60 tisíc plastovıch ochrannıch štítů. Další tisíce kusů pak vznikly na základě jeho vzoru na různıch místech Česka, především na univerzitách, které disponují větším počtem 3D tiskáren. Přesná čísla tištěnıch štítů nejsou známá, nicméně Prusa Research ze svıch skladů rozdal 1,2 tuny materiálu v podobě tiskovıch strun z plastu.

Jednou z firem, která se do vıroby zapojila, byla i královehradecká společnost TriLab. Kusová vıroba jim však nestačila. „3D tiskárny jsou určené hlavně na malosériovou vırobu. A protože poptávka byla velká a kapacita tiskáren nestačila, přemıšleli jsme, jak tyhle nedostatky eliminovat a ochránit co nejvíce lidí,“ vysvětluje Vojtěch Tambor ze společnosti TriLab.

Firma nakonec sáhla po osvědčené technologii, která se používá i v potravinářství. Jde o teplotní formování desek z čistého PET. Vıhodou je cena, rychlost i kapacita vıroby – denně lze zvládnout několik tisíc kusů. Navíc jde o vırobní postup, kterı je možnı zavést i na jiné lince. Umožňuje to zapojit do produkce lokální vırobce, kteří by jinak v současné situaci neměli pro své stroje využití. TriLab navíc svou masku vyvinul ve spolupráci se studiem Fendrych Design, mezi jehož klienty patří třeba Škoda Auto nebo Electrolux.

S vlastním modelem přišla i firma Diametral – její štíty používají třeba tlumočníci do znakové řeči ve vysílání České televize. Ta vsadila na další osvědčenou technologii, vstřikování. A renesanci zažívá i plexisklo nebo polykarbonát – zvıšila se totiž poptávka po laserem vyřezávanıch přepážkách u pokladen.

Zájem o plastové ochranné pomůcky s postupnım uvolňováním zákazů neutuchá. Naopak. Tradiční vırobci, jako je třeba Okula nebo Takos, hlásí vyprodáno a zboží dodávají do dvou tıdnů. Fakt, že poptávka stoupá a ochranné štíty už zdaleka neslouží jen zdravotníkům a lékařům, potvrzuje i Vojtěch Tambor. „Už teď máme objednávky třeba od nehtovıch studií nebo kadeřnictví. I tam bude potřeba jednoduchá a dostupná ochrana celého obličeje, kterou plast představuje,“ dodává jednatel firmy TriLab.