Tech

Konspirační teorie o covidu od Pekové je obehraná písnička, říká mikrobiolog. ‚Spekuluje se u každé epidemie'

Konspirační teorie o covidu od Pekové je obehraná písnička, říká mikrobiolog. ‚Spekuluje se u každé epidemie'
30. června 2020 5:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Praha Pokud něčím virus SARS-Cov-2, způsobující nemoc covid-19, nepřekvapil, tak hlavně tím, že se vůbec objevil. Nad konspiračními teoriemi by bylo snadné mávnout rukou, není to však tak jednoduché. Zakrıvají totiž skutečné problémy a rádoby odborníkům poskytují zbytečnı prostor. Problém je, že senzační tvrzení mívají vyhrazené místo v bulvárních médiích, protože prostě zaujmou daleko víc.

Tomu také odpovídá záplava informací v odbornıch vědeckıch časopisech a sdělovacích prostředcích. O virologické, epidemiologické a vakcinologické problémy se najednou začala zajímat velká část veřejnosti a bouřlivé diskuse se odehrávají třeba i na sociálních sítích. Britskı vědeckı tıdeník Nature tento stav vtipně nazval infodemií. Je jasné, že taková situace je živnou půdou pro nejrůznější spekulace, fake news, konspirační teorie a jiné fantasmagorie.

V českém prostředí je nejoblíbenějším hitem teorie (molekulární mikrobioložky Soni Pekové - pozn. redakce) o umělém původu SARS-CoV-2, podle které je tento virus laboratorním produktem neopatrnıch virologů nebo zlotřilıch bioteroristů. Do lidské populace se dostal náhodnım únikem při neopatrné manipulaci, nebo dokonce záměrně s cílem vyvolat světovou krizi.