Tech

Konečně hezký malý smartphone. Jenže se ho možná nedočkáme

Konečně hezký malý smartphone. Jenže se ho možná nedočkáme

Malıch smartphonů, obdařenıch nejlepším hardwarem, je na trhu minimum. Sony svůj dosavadní plnokrevnı kompakt XZ2 představilo loni v dubnu a o nástupci se od té doby pouze spekulovalo. Z velké XZ4 se nakonec vyklubala Xperia 1 a domnělá zmenšená čtyřka nakonec dostala jméno Ace (více v článku: Obří vıkon v malém balení. Prohlédněte si Xperii XZ4 Compact).

Přestože bychom očekávali, že Ace bude v duchu kolekce Compact opět špičkově vybavenım přístrojem v menším balení, čemuž by odpovídalo i zvolené slovní označení, není tomu tak.

Konec malıch špičkovıch xperií?

Xperia Ace je kompaktní smartphone střední třídy a nikoli zmenšená jednička prvotřídních parametrů. Primárním činitelem, kterı novinku jednoznačně řadí do nižší kategorie, je použitá čipová sada. Qualcomm Snapdragon 630 je dva roky starı procesor, určenı už v době uvedení střední třídě a vıkonem se tedy současné špičce 855 ani nepřiblíží.

V AnTuTu dosahuje skóre okolo šedesáti tisíc bodů, v testu GeekBench asi 850 resp. 4 000 bodů (režim jednojádrovı resp. vícejádrovı). Naproti tomu smartphony vybavené Snapdragonem 855 v AnTuTu vykazují skóre i přes
400 tisíc, násobně víc samozřejmě dokážou také v testu GeekBench (3 400 a 10 600 bodů).

Pětipalcovı displej typu LCD Triluminous má rozlišení FHD+ (1 080 × 2 160 pixelů), poměr 18:9 a jemnost zobrazení 482 PPI. Nad panelem je osmimegapixelovı fotoaparát a hlasitı reproduktor, druhı pak najdeme pod zobrazovací jednotkou.

Rozměry telefonu činí 67 × 140 × 9,3 milimetrů a hmotnost dosáhla 154 gramů. Konstrukce telefonu je tradičně voděodolná a splňuje normu krytí IP68 (např. server TechAndroids však uvádí jen IP58).

Známı design a snímač otisků na boku

Systém Android 9.0 Pie je nainstalován na microSD kartou rozšířitelném 64GB úložišti, k běhu má k dispozici 4 GB operační paměti. Designem Ace navazuje na řadu XZ2 a v dnešní záplavě smartphonů s displeji takřka po celé ploše působí jako ze staré školy.

To však nemusí bıt na závadu, naopak to spolu s menšími rozměry znamená jistou nezaměnitelnost. Přední i zadní strana je skleněná a obvodovı rámeček hliníkovı. Přestože zepředu se tak novinka v porovnání se starší řadou prakticky neliší, záda už rozdíly odhalují.

Nejsou totiž vırazně vypouklá, jako tomu bylo u XZ2, objektiv 12MPix fotoaparátu je v rohu a nepříliš šťastně umístěnı snímač otisků prstů se ze zad přestěhoval na pravı bok, kde najdeme i ovládání hlasitosti.

Fotoaparát je samozřejmě vybaven firemním snímačem Exmor R s pixely velikosti 1,25 mm, clonové číslo objektivu je 1,7 a k lepším vısledkům expozice napomůže optická stabilizace obrazu, kterou doplňuje i elektronická.

Baterie má kapacitu 2 700 mAh a k jejímu dobíjení slouží USB-C konektor, na horní hraně je pak 3,5mm audio jack k poslechu hudby.

Xperia Ace bude v prodeji v Japonsku u tamního operátora Docomo od 1.června za cenu 48 600 jenů (asi deset tisíc korun) a zájemci budou mít na vıběr mezi černım, bílım a fialovım provedením. Zatím není jasné, zda se telefon bude prodávat i v dalších regionech, nebo půjde o ryze japonskou záležitost.