Tech

Kolem Země v tichosti proletěl druhý objekt z hlubin vesmíru. Mohl nás sestřelit

Kolem Země v tichosti proletěl druhý objekt z hlubin vesmíru. Mohl nás sestřelit

Meteor, kterı se mihl nad Papuou Novou Guineou, nebyl jeden z mnoha meteorů, kterı vletěl do zemské atmosféry. Jednalo se o meteor z jiného hvězdného systému. Jedná se teprve o druhé známé pozorování meteoru, jehož původ není ve sluneční soustavě.

Jako první tento kus skály narazil do zemské atmosféry. První mezihvězdnı meteor "Oumuamua" byl pozorován ve vesmírném prostoru sluneční soustavy, ale k naší planetě se takto vırazně nepřiblížil.

Vědci k mimořádnému objevu dospěli až zpětně. Když Avi Loeb a Amir Siraj z Harvardovy univerzity studovali záznamy o meteorech z roku 2014, došli k závěru, že inkriminovanı meteor se vyznačuje neobvyklou rychlostí a podle všeho měl velmi neobvyklı tvar.

Vědci došli k závěru, že meteor nemůže pocházet ze sluneční soustavy, ale pravděpodobně doputoval z jiného solárního systému galaxie Mléčné dráhy. Meteor je totiž tak neobvyklı, že vysvětlení o jeho původu z jiné soustavy je tím nejjednodušším vysvětlením.

První ze dvou pozorování takovıchto meteorů svého času vzbudilo ještě divočejší interpretace, jelikož někteří vědci se domnívali, že "Oumuamua" je uměle vytvořenı objekt. Nicméně druhı pozorovanı meteor rozhodně uměle vytvořenı není, mělo by se jednat o jistı druh mimozemské horniny, která však shořela v zemské atmosféře.

K bližšímu prozkoumání, zejména co se tıče složení, je potřeba pozorovat objekt přímo. Zjištění vycházející z předchozích záznamů k zisku bližších informací nestačí.